Článek
Převzetí moci v Afghánistánu Tálibánem v srpnu 2021 uvrhlo miliony lidí do chudoby a hladu. Zahraniční pomoc tehdy ustala téměř ze dne na den. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) nyní uvedla, že propad pomoci zasadil těžkou ránu afghánskému systému veřejného zdravotnictví.
Sankce proti vládcům Tálibánu, zastavení bankovních převodů a zmrazení miliard v afghánských měnových rezervách odřízly přístup ke globálním institucím a penězům zvenčí, píše agentura AP.
Nejde ale jen o finance. Zpráva HRW rovněž upozorňuje na omezení svobody pohybu a zaměstnávání žen. To nejenže ztížilo jejich přístup ke zdravotnickým službám, ale kvůli zákazu vzdělávání zablokovalo téměř veškerou odbornou přípravu budoucích zdravotnických pracovnic v zemi.
„Ztráta zahraniční rozvojové pomoci a porušování práv ze strany Tálibánu způsobily v Afghánistánu katastrofální zdravotní krizi, která neúměrně poškozuje ženy a dívky,“ cituje zpráva Fereshtu Abbasiovou. Afghánská výzkumná pracovnice HRW dodala, že „kvůli nákladům na léčbu a léky je péče pro mnoho Afghánců nedostupná“.
„Situace vyžaduje víc než jen humanitární pomoc. Vyžaduje trvalé úsilí, které by odvrátilo další hospodářský úpadek a zmírnilo nesmírné utrpení afghánského obyvatelstva,“ uvedla Abbasiová.
Islamisté v zemi také zavedli pro ženy pokrývku hlavy neboli hidžáb a přísné předpisy týkající se přítomnosti mužského opatrovníka, tzv. mahrama, což ženám dále brání v cestování za prací nebo léčbou, uvádí zpráva.
HRW cituje nejmenovaného lékaře z města Samangan, který uvedl, že jim Tálibán nařídil, aby „neošetřovali žádnou pacientku, která není doprovázena mahramem nebo nemá úplný hidžáb“.