Hlavní obsah

Hrdost vystřídala nejistota. Američtí turisté se v Evropě necítí dobře

Foto: George Wirt, Shutterstock.com

Američtí turisté si v Paříži dávají pozor na to, aby na svůj původ neupozorňovali.

Rostoucí stud a obavy. To jsou pocity amerických turistů ve Francii. Souvisejí s kroky prezidenta Trumpa, zejména s jeho celní politikou a postojem k mezinárodním vztahům.

Článek

Barbara a Rick Wilsonovi z Oregonu si na své první cestě do Francie dávali neobvyklý pozor. Na procházku pařížskými Tuilerijskými zahradami si Rick (74 let) přelepil roh své kšiltovky s americkou vlajkou černou páskou. Barbara (70 let) si dokonce vzala do kapsy kanadský odznak, který dostala od jiné turistky – prý by se mohl „hodit, kdyby bylo třeba“. „Je nám z toho špatně. Je to hrozné. Prostě hrozné,“ řekl BBC Rick. Spolu s manželkou se cítili trapně kvůli krokům prezidenta Trumpa, především jeho náhlým celním opatřením.

Nedaleko Louvre se i další Američané snažili být méně nápadní. Chris Epps (56 let), právník z New Yorku, nechal svoji Yankees kšiltovku v hotelu: „Lidé by si nás mohli všímat, chovat se k nám jinak. Ale zatím dobré,“ komentoval situaci.

Svět se potýká s důsledky snažení Donalda Trumpa o změnu globálního obchodního systému a dopady pociťují nejen na akciových trzích a v podnikání, ale i v jemnějších ohledech. Je ještě brzy na to posoudit i takové dopady Trumpových činů, Američané zdaleka nejsou jednotní ohledně kroků své vlády. Existuje však již určitý rozpoznatelný vliv na cestování, cestovní ruch, akademickou sféru a další oblasti. Ve Francii, zemi, která má historicky dlouhé diplomatické vztahy s USA, je to znatelné i mimo turistická místa.

Philippe Gloaguen, zakladatel známého francouzského průvodce Le Guide du Routard, si všímá poklesu zájmu o USA. „Je to velký propad,“ říká. Letos zatím klesly prodeje jeho průvodců o Americe o 25 %. Naopak stoupá zájem o Kanadu a jiné destinace.

Podle Oxford Economics se očekává, že počet Francouzů cestujících do USA klesne oproti roku 2024 o 8,9 %. Průzkum mezi francouzskými expaty v USA ukázal, že 78 % z nich je „zvlášť pesimistických“ ohledně budoucnosti v USA, a 73 % Francouzů věří, že USA už nejsou „spojencem“.

Ani v akademické sféře není situace klidná. Významné pařížské výzkumné instituce začaly nabízet místa americkým vědcům, kteří přišli o podporu kvůli škrtům v rozpočtu USA. Institut EHESS varoval své studenty, aby byli při cestách do USA obezřetní a nebrali si s sebou osobní zařízení s citlivými daty, protože u hraničních kontrol může být požadováno jejich odemčení.

Přesto ne všichni sdílí toto znepokojení. Nicolas Conquer, vůdčí postava pařížské pobočky Republicans Abroad, považuje obavy za přehnané: „Stále si stojím za svým… Francie a USA jsou nejstaršími spojenci.“ Podle něj média šíří „falešný obraz“ napětí a Trumpova politika „America First“ je prý zcela logická. „Každý přece ví, že musíme mít silnou suverenitu a patriotismus.“

Politici, média i veřejné debaty ve Francii se nicméně nesou ve znamení ostré kritiky – nejen kvůli clům, ale i krokům USA ve věcech jako Ukrajina či Grónsko.

Doporučované