Článek
„Ať za tím stojí kdokoli, musí to okamžitě přestat,“ vyzval podle serveru BBC šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAEE) Rafael Grossi. „Zahráváte si s ohněm,“ doplnil. Obě válčící strany by se podle něj měly dohodnout a co nejdříve zavést v Záporožské oblasti zónu jaderné bezpečnosti, která zabezpečí okolí elektrárny.
Záporožská jaderná elektrárna stojí na řece Dněpr, přímo na válečné frontě. Areálem, který v současnosti okupují Rusové, v neděli a v sobotu večer otřásly silné exploze. Odborníci z MAEE, kteří jsou v elektrárně přítomni, ohlásili poškození několika budov, systémů a zařízení.
„Odborníci MAEE nahlásili desítku výbuchů, které mají původ patrně v ostřelování, a škody na některých budovách, systémech a vybavení,“ napsala MAEE na twitteru. Podle odborníků ovšem nejde o nic, co by ohrožovalo jadernou bezpečnost. Nebyly hlášeny ani žádné oběti.
„Zprávy od našeho týmu jsou extrémně znepokojivé,“ uvedl přesto ředitel Grossi s tím, že hodlá i nadále bojovat o bezpečnou jadernou zónu. „Nevzdám se, dokud se tato zóna nestane realitou. Jak ukazuje pokračující ostřelování, je potřeba víc než kdy jindy,“ uzavřel.
Moskva a Kyjev se z ostřelování objektu viní navzájem. Ruské ministerstvo obrany obvinilo Ukrajinu, že ostřelovala elektrické vedení vedoucí k elektrárně. Podle ruským státem kontrolované agentury TASS ostřelování zasáhlo sklady v areálu zařízení.
Jaký význam má Záporožská elektrárna?
Jde o vůbec největší jadernou elektrárnu na Ukrajině a v Evropě a devátou největší na světě (podle čistého elektrického výkonu je pátá). Stavěla se v letech 1984 až 1995.
Obrovský areál má šest reaktorů, každý o přibližném maximálním výkonu 1000 MW, tedy celkem třikrát větším než Temelín. Jaderná elektrárna v Záporoží před ruskou invazí vyráběla pětinu elektřiny na Ukrajině a dodávky z ní stačily na proud pro zhruba čtyři miliony domácností.
„Elektrárnu ostřelovali nejenom včera, ale i dnes, ostřelují ji právě teď,“ uvedl poradce generálního ředitele Rosenergoatomu, který je součástí energetické divize ruského koncernu Rosatom, Renat Karčaa. Rusko podle něj zaznamenalo 15 střel, které dopadly poblíž suchého skladu jaderného odpadu a budovy, kde se nachází čerstvě vyhořelé jaderné palivo. Nebyly ale zjištěny žádné radioaktivní emise.
Ukrajinská společnost Enerhoatom, která největší jadernou elektrárnu v Evropě provozuje, z ostřelování naopak obvinila ruskou armádu. Jak uvádí ČTK, informace ani jedné z válčících stran nelze nezávisle ověřit.
Ruští vojáci obsadili areál Záporožské jaderné elektrárny na začátku března, jen pár týdnů po zahájení invaze na Ukrajinu. Provoz zařízení ale stále zajišťují Ukrajinci. Ruský prezident Vladimir Putin na začátku října nařídil vládě převést elektrárnu do ruského vlastnictví. MAAE navzdory Putinovu dekretu elektrárnu považuje za ukrajinskou.