Článek
Hongkongská policie vypsala odměnu ve výši 128 tisíc dolarů, tedy bezmála 2 900 000 korun, za jakoukoliv informaci vedoucí k dopadení pěti hongkongských aktivistů spojených s prodemokratickými protesty. Všichni čelí obvinění ze závažného porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti. Provinit se měli podněcováním odtržení Hongkongu od Pekingu a spoluprací se zahraničními aktéry.
Pětice žije už nějakou dobu v zahraničí. Část z nich žije v Spojených státech nebo ve Velké Británii. Obě země se proti rozhodnutí čínských úřadů ohradily. Britský ministr zahraničí a bývalý premiér David Cameron označil krok hongkongské policie za „ohrožení demokracie a základních lidských práv“. Zároveň uvedl, že Londýn nebude tolerovat žádné pokusy cizích států o zastrašování nebo perzekuování osob nebo komunit na území Velké Británie. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller krok čínských úřadů a hongkongské policie označil za „opovrhování mezinárodním právem a normami“.
Už v červenci hongkongská policie vypsala odměnu za dopadení dalších osmi aktivistů. Nikdo z nich nebyl zatím zadržen, několik jejich podporovatelů však ano. Lidskoprávní organizace Amnesty International ve čtvrtek vyzvala Peking, aby vypsané odměny zrušil a propustil všechny zadržené ve spojitosti s hledanými aktivisty.
Od přijetí zákona o národní bezpečnosti skončilo ve vězení bezmála tři sta lidí, převážně aktivistů. Nejznámějším ze zadržených lidí je hongkongský mediální magnát Jimmy Lai, jehož soud proběhne v příštím týdnu. Čelí obvinění ze spolupráce s cizími státy, včetně USA.