Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po zimních bouřích, které uplynulý týden sužovaly především severovýchod Spojených států, se velká část země nadále potýká s nebezpečnými mrazy. Podle stanice CNN platí výstraha před mrazy téměř pro třetinu populace, tedy 100 milionů Američanů.
Mrazy tentokrát zasáhly i jižní oblasti USA, jejichž obyvatelé nejsou na tak nízké teploty zvyklí. Například v Memphisu ve státu Tennessee místním přestala téct voda poté, co kvůli mrazu prasklo vodovodní potrubí v různých částech města a klesl tlak vody, uvádí agentura AP.
Správcovská společnost Memphis Light, Gas and Water z obav před možnou kontaminací vyzvala svých 400 tisíc zákazníků, aby vodu k pití nebo čištění zubů převařovali, případně používali balenou, než dojde k dokončení oprav.
Přežívání v těchto podmínkách popsala místní obyvatelka Pamela Wellsová. S její rodinou se ocitla bez vody od čtvrtečního rána. Zjistit, zda jim někde neuniká voda, nicméně přišel pracovník až v sobotu.
„Můj manžel řekl: ‚Jak nám může téct voda, když nemáme žádnou vodu?’“ řekla. Vypráví dále, že když si všimli, že jim klesá tlak vody, napustili vanu, aby měli aspoň čím splachovat. Na všechno ostatní používali tenčící se zásoby balené vody. Zachránilo je, až když se jejich ulice opět v sobotu zprůjezdnila a přátelé jim přivezli čerstvé zásoby.
„Byl to boj… Člověk neví, jak dlouho to bude trvat,“ dodává.
Mrazy v USA
Teploty hluboko pod nulou, sněžení a namrzlé silnice způsobily dopravní nehody, narušily leteckou dopravu a uzavřely školy.
Městská rada v Memphisu mezitím v sobotu otevřela sedm stanic na distribuci balené vody, po jedné v každém městském obvodu. Dvě další fungovaly na hasičských stanicích. U jedné z nich stálo v sobotu při otevření frontu 300 aut, uvedla v telefonickém rozhovoru ředitelka krizového řízení okresu Shelby Brenda Jonesová.
Pod nulou
Mrazy ale nesužují jen Tennessee. Ledový vítr hlásili meteorologové pro tento víkend od oblasti Montany až po střední Floridu. Například v centrální Iowě se ledový vítr projevil „pocitovou“ teplotou až minus 26 stupňů Celsia, v severovýchodním Vermontu bylo až minus 28 stupňů. V Baltimoru na východním pobřeží USA se ochladilo až na nezvyklých 17 stupňů Celsia pod nulou.
V příští týdnu by se mělo podle meteorologů výrazně oteplit. Změna počasí s sebou může přinést záplavy způsobené dešťovými srážkami a táním sněhu, uvádí s odkazem na meteorology americká stanice USA Today.