Článek
„Nechte je jednoho po druhém vystoupit, proklínejte Stát Izrael a pak postupujte dál. Pokud odmítnou proklínat Izrael, zablokujeme letiště a nenecháme je odejít,“ vyzýval v neděli ráno kanál Utro Dagestan své sledující na Telegramu.
Později večer stovky lidí na letišti v Machačkale pronikly na přistávací dráhu, kde krátce předtím přistálo letadlo z Tel Avivu. Dav, kde někteří mávali palestinskými vlajkami a skandovali antisemitská hesla, hledal židovské cestující. Policii trvalo několik hodin, než se jí podařilo výtržníky, kteří na ni házeli různé předměty a kameny, rozehnat. Policie zadržela asi osm desítek osob.
Nikomu z pasažérů letadla se nic nestalo. Incident, který zaskočil bezpečnostní složky, nicméně poukázal na nebezpečí burcování k činům z nenávisti na sociálních sítích.
Opakované výzvy k antisemitismu
Utro Dagestan je islamistický kanál, který se vymezuje proti Kremlu a jeho aktivitám na Kavkaze, popsala stanice BBC. Účet sdílí zejména zpravodajské příspěvky o válce na Ukrajině, přímo z Dagestánu.
V poslední době nicméně šířil i obsah o izraelsko-palestinském konfliktu ve prospěch palestinského radikálního hnutí Hamás, které 7. října spáchalo rozsáhlé teroristické útoky na území Izraele. V reakci na to izraelská vláda zahájila blokádu Pásma Gazy a údery v oblasti.
Účet je poměrně populární a v době nedělního incidentu se jeho řady sledovatelů rozšířily z 50 na 65 tisíc. O víkendu sdílel podrobné instrukce pro ty, kteří se měli shromáždit na letišti, včetně pokynů k vytvoření davu, který by blokoval východ, až budou cestující z Izraele opouštět letadlo.
Kanál také vyzýval k fotografování cestujících a sledování jejich aut, aby bylo možné sestavit seznam adres židovských obyvatel v Dagestánu.
Rozhovor
Antisemitské projevy v ruských muslimských republikách jejich obyvatelé vnímají jako něco, co je v pořádku, protože je nikdo pořádně neodsoudil, říká v rozhovoru expert na židy v postsovětském prostoru Leonid Geršovič.
Nejde přitom o první případ, kdy Utro Dagestan vyzýval k protiizraelským akcím. Krátce před incidentem svolával shromáždění v Machačkale a dalších městech regionu na podporu Hamásu. Sdílel také antisemitské příspěvky a vyzýval místní obyvatele, aby odmítali pronajímat byty židům.
Problém nicméně netkví pouze v jednom kanálu. Antisemitistické výzvy našla stanice BBC i na dalších účtech na Telegramu, které měly desítky tisíc odběratelů. Například kanál Gorets s asi 17 tisíc sledujícími sdílel příspěvky vybízející k pronásledování místních židů.
Majitel Telegramu Pavel Durov v pondělí oznámil, že „kanály podněcující k násilí budou blokovány“, a přiložil snímek obrazovky s příspěvkem na Utro Dagestan.
Kdo za Utro Dagestan stojí?
Kanál je spojován s Iljou Ponomarjovem, bývalým ruským opozičním poslancem, který v roce 2016 přeběhl na Ukrajinu a získal tamní občanství, napsal ruský nezávislý server Meduza. Politik provozuje řadu kanálů na sociálních sítích, které vyzývají k protestům v Rusku a ke svržení Putinova režimu.
Dříve se Ponomarjov k vlastnictví Utro Dagestan otevřeně hlásil, po nedělním incidentu ale uvedl, že nad ním již více než rok nemá kontrolu.
Russian President Vladimir Putin called a meeting of security and law enforcement officials Monday, the day after a mob stormed the airport in the southern region of Dagestan after a flight from Israel landed there. pic.twitter.com/vKPLJTexAk
— The Associated Press (@AP) October 30, 2023
Dagestánský gubernátor Sergej Melikov a mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová využili Ponomarjovo spojení s tímto kanálem k obvinění Ukrajiny z organizování nepokojů na letišti v Machačkale, popsala stanice BBC.
„Dnes jsme obdrželi naprosto spolehlivé informace, že kanál Utro Dagestan je spravován a regulován z území Ukrajiny zrádci,“ řekl Melikov. Samotný kanál pak zveřejnil prohlášení, v němž uvedl, že nemá žádné spojení s Ponomarjovem ani s Ukrajinou.
Rostoucí radikalizace a roztříštěnost ruské společnosti
Dagestán je jeden z nejrozmanitějších ruských regionů, kde vedle sebe po staletí žijí desítky původních etnických skupin - převážně muslimských, ale i židovská komunita. Navzdory přísným pravidlům, která v Rusku zakazují veřejné demonstrace, se v posledních dnech konalo několik protestů na podporu Palestinců ve městech na Kavkaze, poznamenal list The Financial Times.
Došlo také k řadě antisemitistických incidentů. Například ve městě Nalčik zapálili výtržníci rozestavěné židovské centrum.
Etnické napětí na severním Kavkaze je vzhledem k nedávné válečné historii regionu a teroristickým útokům v Čečensku a Dagestánu významným rizikovým faktorem pro celkovou stabilitu Ruska, napsal deník The New York Times.
Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) nedělní nepokoje poukazují na rostoucí radikalizaci a roztříštěnost ruské společnosti, které jsou důsledkem silně nacionalistických ideologií posílených válkou na Ukrajině.
Rusko, které tradičně zastává neutrální postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu, vyzvalo k příměří v Gaze. Minulý týden Kreml přivítal členy vedení Hamásu v Rusku k jednáním, mimo jiné o ruských občanech, které hnutí drží v Gaze jako rukojmí.