Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Anglikánský arcibiskup z Canterbury Justin Welby dnes oznámil, že odstoupí. S odkazem na jeho vyjádření o tom informovala agentura Reuters. Welby čelil výzvám k rezignaci od minulého týdne, kdy vyšlo najevo, že zatajoval informace o zneužívání mladých mužů a chlapců. Podle církevních historiků a komentátorů je to poprvé, kdy anglikánský arcibiskup rezignoval kvůli skandálu kolem zneužívání.
„Poté, co jsem požádal o laskavé svolení Jeho Veličenstva krále (Karla III.), jsem se rozhodl rezignovat na funkci arcibiskupa z Canterbury,“ uvedl Welby s tím, že musí přijmout osobní odpovědnost i odpovědnost z titulu své funkce. Rozhodnutí by podle něj mělo být jasným dokladem, jak vážně anglikánská církev chápe potřebu změny a hluboký závazek vytvořit bezpečnější církev. „Odstupuji a činím tak s myšlenkou na zármutek všech obětí a těch, kteří zneužívání přežili,“ uvedl v prohlášení osmašedesátiletý Welby.
Církev minulý týden zveřejnila výsledky z vyšetřování činů dobrovolníka a právníka Johna Smythe, který během téměř pěti desetiletí sexuálně, psychicky a fyzicky zneužil asi 30 chlapců a mladých mužů ve Spojeném království a dalších 85 v Africe. Ze zprávy vyplývá, že Welby policii o Smythovi neinformoval, ačkoli o zneužívání věděl od srpna 2013, kdy byl již canterburským arcibiskupem. Smyth zemřel v roce 2018.
Welby vedl anglikánskou církev v posledních jedenácti letech. Reuters píše, že v jejím čele stál v období, kdy musel řešit spory kvůli právům pro homosexuály nebo duchovním z řad žen. Mezi hlavní úkoly, které čekají na Welbyho nástupce, patří udržet jednotu ve stále větší míře rozdělené anglikánské komunity na celém světě a pokusit se zastavit snižování počtu lidí, kteří chodí do kostela. Jen v Británii jich od roku 2019 ubyla pětina.
Mluvčí premiéra Keira Starmera řekl, že ministerský předseda Welbyho rozhodnutí respektuje. Stephen Cottrell, arcibiskup z Yorku a druhý nejvýše postavený duchovní anglikánské církve, Welbyho rezignaci označil za „správnou a čestnou věc“.
Komplikovaný výběr nástupce, do kterého se zapojují zástupci církve i vlády, podle britské BBC potrvá nejméně šest měsíců.