Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Co dosud víme o havárii
- Neštěstí se odehrálo na mezinárodním letišti v Muanu, které ale využívají spíše místní letecké společnosti.
- Zemřelo 179 lidí, kteří byli na palubě havarovaného letadla nízkonákladové společnosti Jeju Air, uvedli hasiči.
- Z trosek se podařilo zachránit dvě živé osoby, obě patřily k posádce.
- Letadlo typu Boeing 737-800 při přistání narazilo do zdi, videozáběry ukazují, že se po ploše pohybovalo bez podvozku. Podle některých zdrojů se předtím srazilo s ptáky.
- Vyšetřování potrvá týdny až měsíce, zkušený pilot Boeingu 737 Filip Gaspar řekl Seznam Zprávám, že letadlo muselo mít víc technických potíží než jen nefunkční podvozek.
Dopravní letadlo se 175 cestujícími a šesti členy posádky havarovalo při přistání na mezinárodním letišti v jihokorejském Muanu. Počet potvrzených obětí je nakonec 179, přežili jen dva lidé z personálu letecké společnosti.
„Po nárazu letadla do zdi byli cestující katapultováni z letadla. Šance na přežití byla extrémně nízká,“ citovala agentura jednoho z představitelů hasičů. „Letadlo je téměř úplně zničené a je obtížné identifikovat mrtvé,“ dodal.
Tragédie se stala pravděpodobně kvůli selhání podvozku. Letadlo sklouzlo z přistávací dráhy a po nárazu do zdi explodovalo. Agentura AP označila nehodu za jednu z nejhorších leteckých katastrof v historii Jižní Koreje.
🇰🇷 SHOCKING FOOTAGE: CRASH OF JEJU AIR FLIGHT 2216 IN SOUTH KOREA. 181 PEOPLE ABOARD.
— Breaking News (@PlanetReportHQ) December 29, 2024
[Source: Channel 11, Yonhap]#JejuAir #SouthKorea #Breaking pic.twitter.com/Cdq0qtjZNa
Agentura ČTK napsala, že k nehodě došlo krátce po 9:00 místního času (1:00 SEČ) na lince označené 7C2216, kterou obsluhovala nízkonákladová společnost Jeju Air. Letoun přilétal z thajského hlavního města Bangkoku, uvedlo jihokorejské ministerstvo dopravy.
Jihokorejská tisková agentura Jonhap oznámila, že v letadle cestovali vedle dvou Thajců pouze občané Jižní Koreje. Mluvčí českého Ministerstva zahraničí Daniel Drake agentuře ČTK potvrdil, že na palubě havarovaného letounu nebyl žádný český občan.
Mluvčí aerolinek agentuře Reuters řekl, že společnost zjišťuje podrobnosti o nehodě včetně její příčiny a počtu obětí a že havarovaný typ stroje byl Boeing 737-800. V pozdějším prohlášení se společnost za nehodu omluvila a přislíbila, že vynaloží veškeré úsilí pro její zvládnutí.
Na letišti, které leží na jihozápadě země zhruba 288 kilometrů od Soulu, už byly ukončena záchranná operace. Požár letounu byl podle hasičů uhašen a záchranáři z něj vyprostili jen oběti katastrofy. Jonhap napsal, že se podařilo zachránit dvě ženy - obě členky posádky. Do operace se podle AP zapojilo 32 hasičských vozů a několik vrtulníků.
Letiště Muan, které bylo otevřeno v roce 2007 po deseti letech výstavby, po nehodě zrušilo všechny domácí i mezinárodní lety.
Výběr nejtragičtějších leteckých nehod ve světě od roku 2014
- 298 obětí:
- 17. července 2014 - U vesnice Hrabove na východě Ukrajiny se v oblasti ovládané proruskými separatisty zřítil malajsijský Boeing 777 z letu MH17 s 298 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Nizozemsko, odkud pocházela většina obětí, na základě vyšetřování viní ze sestřelu Rusko. Nizozemský soud v listopadu 2022 kvůli vraždě všech 298 lidí na palubě malajsijského letadla odsoudil v nepřítomnosti na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského separatistu.
- 239 obětí:
- 8. března 2014 - Letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu se v noci na 8. března ztratilo z radarů. Předpokládá se, že se Boeing 777 zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neznámých důvodů odklonil od své trasy. První trosky letounu ale moře vyplavilo teprve v létě 2015 na francouzském ostrově Réunion na východ od Madagaskaru, vrak letadla dodnes nebyl nalezen.