Článek
Ken Griffin, absolvent, který Harvardu loni daroval 300 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun), je zatím posledním z řady bohatých sponzorů, kteří zastavili dary v důsledku rozruchu, jenž vyvolal postup univerzity v souvislosti s antisemitismem na akademické půdě po útocích Hamásu na Izrael ze 7. října loňského roku.
Podporu Harvardu pozastavil, dokud univerzita neprovede významné změny, píše The Telegraph. „Nemám zájem podporovat tuto instituci,“ prohlásil Griffin na úterní konferenci v Miami. „Univerzita musí dát jasně najevo, že se vrátí ke své roli vzdělávat mladé americké muže a ženy, aby se stali vůdci a řešiteli problémů.“ Profil absolventů je podle něj ale ve skutečnosti úplně jiný. „Produkují ufňukané sněhové vločky,“ uvedl podle americké CNN.
Harvard se stále snaží napětí vyřešit. Jeho prezidentka Claudine Gayová tento měsíc rezignovala na svou funkci pod náporem kritiky kvůli reakci na antisemitismus a také kvůli obvinění z plagiátorství v její vědecké práci.
Škola se navíc stala terčem intenzivní kritiky ze strany zákonodárců, studentů a absolventů. Situací na Harvardu (ale i jiných školách prestižní Ivy League) se dokonce zabýval výbor Sněmovny reprezentantů. Znepokojovala jej míra antisemitismu na americké akademické půdě.
O rezignaci jsme více psali zde:
Rektorky tří univerzit, Claudine Gayová za Harvard, Liz Magillová za Pensylvánskou univerzitu a Sally Kornbluthová za MIT, nebyly tehdy s odvoláním na svobodu projevu schopné odpovědět - jednoduše ano, nebo ne - na otázku republikánské zastupitelky Elise Stefanikové, zda by volání ke genocidě Židů porušilo etické kodexy jejich škol týkající se šikany a obtěžování.
Ken Griffin, zakladatel a výkonný ředitel hedgeového fondu Citadel LLC s osobním majetkem 36,8 miliardy dolarů (asi 850 miliard Kč), řekl, že byl výpovědí prezidentky Gayové před kongresem znepokojen.