Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Americká viceprezidentka a kandidátka demokratů na prezidenta v listopadových volbách Kamala Harrisová ve svém projevu o hospodářství slibovala pragmatický přístup k ekonomickým záležitostem a podporu americkému průmyslu. Píší to zahraničí agentury. Jejím cílem, pokud bude zvolena do Bílého domu, bude posílit střední třídu.
„Jsem kapitalistkou,“ řekla Harrisová v narážce na výroky exprezidenta Trumpa, který demokratickou političku opakovaně označil za marxistku či soudružku. Dodala, že věří ve volný a férový trh, a slíbila pragmatický přístup k řešení hospodářských otázek.
Harrisová vystoupila ve středu místního času se svým ekonomickým proslovem v Pittsburghu, který býval srdcem amerického ocelářského průmyslu. Harrisová ve své řeči slíbila daňové úlevy pro firmy, které obnoví strojové vybavení svých továren na americkém území, a investice do odvětví, jež „určí příští století“. Jedná se například o letecký a kosmický průmysl, umělou inteligenci či odvětví spojená s čistou výrobou energií.
Za jeden ze svých hlavních cílů Harrisová označila „vytvoření silné střední třídy“. Podle agentury AP příjmy střední třídy v posledních letech nerostly tak rychle jako v případě nejbohatších domácností a na tuto vrstvu dopadla inflace a zvyšování cen. V této souvislosti pak zaútočila na Trumpa. Republikánského kandidáta a někdejšího realitního podnikatele „zajímá pouze to, jak zlepšit život sobě a lidem jemu podobným – nejbohatším Američanům“, řekla Harrisová.
Harrisová později v rozhovoru pro stanici MSNBC uvedla, že chce zvýšit daně „největším korporacím a miliardářům“. „Je to o tom, platit spravedlivý podíl,“ uvedla kandidátka na prezidenta. Podle textu, který zveřejnila její kampaň, Harrisová chce zavést minimální daň pro miliardáře tak, aby ze svých příjmů odváděli podobnou část daní „jako učitel či hasič“. Sazbu daně z příjmů firem chce navýšit z aktuálních 21 procent na 28 procent. Současně pak Harrisová v textu tvrdí, že se daně nezvýší lidem s ročním příjmem pod 400 000 dolarů (devět milionů korun).
Ekonomika je jednou z oblastí, ve kterých Američané hodnotí pozitivněji Trumpa než Harrisovou. Viceprezidentce se však podle agentury Reuters podařilo náskok svého protivníka v této oblasti snížit. Podle úterního průzkumu společnosti Ipsos měl Trump náskok dvou procentních bodů před Harrisovou, na konci července to přitom bylo 11 procentních bodů.