Článek
„Mé srdce je dnes plné. Plné vděčnosti za důvěru, kterou jste mi dali a plné odhodlání,“ zahájila poražená amerických prezidentských voleb 2024 Kamala Harrisová svůj první povolební proslov z areálu Howardovy univerzity.
Své podporovatele následně vyzvala, aby respektovali výsledek voleb. A to i přesto, že jejich výsledek neodpovídá tomu, co chtěli, za co bojovali.
„Dnes jsem mluvila se zvoleným prezidentem Trumpem a pogratulovala jsem mu k jeho vítězství. Řekla jsem mu, že jemu a jeho týmu pomůžeme a v míru se zapojíme do předání moci,“ ujistila nynější viceprezidentka Spojené státy, že se nechce stavět do proti nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu.
K uznání porážky v prezidentských volbách pak Harrisová přidala i slib, že přestože boj o volby skončil, ona sama nikdy nepřestane bojovat za ideály, které stály za její kampaní.
„Nikdy nepřestanu bojovat za budoucnost, v níž Američané mohou jít za svými sny a ambicemi, kde ženy v Americe mají svobodu činit rozhodnutí, jak nakládat se svým tělem a vláda jim nemůže říkat, co mají dělat. Nikdy se také nevzdáme boje za ochranu našich škol a ulic před násilím páchaným střelnými zbraněmi,“ vzkázala.
Svůj proslov Harrisová ukončila vzkazem, že i když se Spojené státy dostanou v nadcházejících letech do problémů, nakonec z toho vzejdou silnější než dřív.
„Všichni kdo se koukáte, nezoufejte. Tohle není chvíle, kdybychom měli složit ruce. Je to chvíle, kdy si máme vyhrnout rukávy, zorganizovat se, mobilizovat se a angažovat se v zájmu svobody, spravedlnosti a budoucnosti, kterou, jak všichni víme, můžeme společně vybudovat,“ rozloučila se s davem.
Během dne Trumpovi pogratuloval i dosluhující prezident Joe Biden. Měl zvoleného Trumpa především ujistit, že vyjde vstříc hladkému předání moci a pozvat ho na schůzku do Bílého domu.
Po posledních volbách před čtyřmi lety Donald Trump po své porážce odmítal výsledek voleb uznat a podporoval smyšlený narativ, že vítězství Joea Bidena byl podvod. Jeho příznivci pak 6. ledna 2021 vtrhli do budovy Kongresu a při násilnostech několik lidí zemřelo.
Letos Trump získal pohodlnou většinu volitelů. Má šanci získat i absolutní většinu hlasů, tzv. popular vote, což se naposledy z republikánských prezidentů stalo Georgovi W. Bushovi v roce 2004.
Republikáni ve volbách získali i většinu v Senátu, kde budou mít nejméně 52 ze 100 křesel. Podle průběžných výsledků vedou i ve Sněmovně reprezentantů.