Článek
Konflikt na Blízkém východě, který odstartoval brutální útok na jih Izraele ze 7. října loňského roku, při němž bylo palestinskými teroristy zavražděno na 1200 lidí, trvá už přes osm měsíců a příměří se stále zdá být v nedohlednu.
Nejnovější návrh, který by mohl operaci v Pásmu Gazy ukončit, zřejmě ztroskotal začátkem týdne, kdy k němu Hamás předal katarským a egyptským prostředníkům svou první oficiální odpověď a připomínky.
Dohoda o příměří se stala jedním z témat rozhovoru, který americké stanici CNN v libanonské metropoli Bejrútu poskytl Osama Hamdán, mluvčí a člen politbyra Hamásu.
Zásadní pro jakoukoliv dohodu je osud rukojmích. Těch teroristé odvlekli do Pásma Gazy přibližně 250, a přestože se některé podařilo vrátit zpět do Izraele, osud zhruba 120 z nich zůstává nejasný.
Mluvčí Hamásu Hamdán v rozhovoru uvedl, že „nikdo nemá představu“, kolik ze zadržovaných je vlastně naživu.
Nejsmrtelnější útok v dějinách Izraele
Útok ze 7. října 2023 byl nejsmrtelnějším v historii Izraele. Hamás a další palestinské ozbrojené skupiny během něj zavraždily více než 1200 lidí, většinou civilistů, a odvezly do Pásma Gazy několik stovek rukojmích.
Izrael reagoval okamžitým vyhlášením války Hamásu s cílem hnutí zničit a zahájil intenzivní bombardovací operaci, po níž následovala pozemní invaze. Ta má zničující dopady a podle palestinských úřadů kontrolovaných Hamásem již bylo zabito více než 40 tisíc lidí. Odhaduje se také, že přibližně 90 procent Palestinců muselo v důsledku bojů opustit své domovy.
Izrael se domnívá, že má šanci zachránit stále více než 70 rukojmích.
Jde o téma, které izraelskému vedení dlouhodobě způsobuje bolest hlavy, jelikož rodinní příslušníci unesených na vládu neustále vyvíjejí tlak a apelují, ať znásobí snahy o návrat jejich blízkých.
Jedna z operací na záchranu rukojmích – ta dosud největší – se odehrála v sobotu. Při silném leteckém a pozemním útoku dokázaly izraelské obranné síly (IDF) zachránit čtyři rukojmí z centra Gazy a odvézt je do bezpečí.
Podle palestinských úřadů, které kontroluje hnutí Hamás, při akci zemřelo nejméně 210 Palestinců včetně dětí a více než dalších 400 bylo zraněno. Informace nelze nezávisle ověřit, novináři agentury AP napsali, že po útoku byli svědky svozu desítek těl do jedné z palestinských nemocnic.
Hamdán rovněž řekl, že pokud jde o výměnu rukojmích za palestinské vězně, hnutí je připraveno jednat o „spravedlivé dohodě“. A zdůraznil, že jakákoliv dohoda o propuštění musí obsahovat záruky trvalého příměří.
Připomínky k návrhu příměří
K zatím poslednímu předloženému návrhu příměří – izraelskému plánu, který koncem minulého měsíce poprvé veřejně oznámil americký prezident Joe Biden – Hamdán řekl, že nesplňuje požadavky Hamásu.
Uvnitř hnutí podle něj panují obavy, že Izrael nemá v plánu dodržet druhou část dohody. Ta by měla následovat po výměně některých rukojmích i stažení izraelských sil z obydlených palestinských oblastí a zahrnuje trvalé ukončení války a úplné stažení Izraele z Pásma Gazy.
Splnění těchto podmínek a jasné stanovisko Izraele je podle Hamdána klíčové pro to, aby Hamás příměří přijal. Faktem navíc zůstává také to, že Izrael se k dohodě dosud veřejně nezavázal.
Zklamání ohledně změn, které hnutí požaduje do návrhu zapracovat, již vyjádřil i americký ministr zahraničí Antony Blinken, který některé z nich popsal jako jdoucí „nad rámec pozic, které Hamás dříve zaujal“. Některé změny jsou podle něj proveditelné, jiné nikoliv.
Podcast 5:59 o dění na Blízkém východě
Na Blízkém východě nabírá na síle snaha přimět Izrael a Hamás k uzavření příměří. Zároveň se ale vyostřuje situace na severních hranicích Izraele, kde se izraelská armáda střetává s ozbrojenci Hizballáhu. Hrozí další konflikt? A jaké jsou teď šance na konec bojů v Pásmu Gazy?
Na dotaz, zda Hamás lituje rozhodnutí zaútočit na Izrael, Hamdán řekl pouze to, že šlo o „reakci na okupaci“.
„Ten, kdo to má na starosti nebo je za to zodpovědný, je (izraelská) okupace. Pokud se okupaci postavíte na odpor, zabijí vás. Pokud jste se okupaci nepostavili na odpor, také vás zabijí a deportují ze země. Takže co máme dělat, jen čekat?“ cituje CNN jednu z jeho reakcí.
Riskující Izrael?
„Tolerance USA je zkrátka velmi vysoká,“ říká výzkumník Jan Daniel. Reaguje na vstup izraelských tanků do Rafahu v Gaze. Spuštění ofenzivy do tohoto města předtím americký prezident Biden označil za překročení „červené linie“.