Článek
Web Times of Israel (ToI) informuje, že plány na ničivý útok na izraelská města v blízkosti hranic s Gazou ze 7. října začal Hamás spřádat již v roce 2014. Tedy před ještě donedávna nejkrvavějším palestinsko-izraelským střetnutím - operací Ochranné ostří.
Právě kvůli rozhoření konfliktu s Izraelem tehdy Hamás plány na nějakou dobu pozastavil, až po dalším vojenském konfliktu v květnu 2021 se je rozhodl realizovat.
Zpráva deníku Asharq Al-Awsat, která se odvolává na zdroje blízké vedení vojenského křídla Hamásu - brigád Izz ad-Dína al-Kassáma -, také uvádí, že konečné rozhodnutí o zahájení útoku učinilo dne 6. října pět vysoce postavených členů Hamásu: vojenský vůdce Gazy Jahjá Sinvár a jeho bratr Muhammed, velitel ozbrojeného křídla Muhammad Deif, vysoce postavený člen politbyra Hamásu a Sinvárův důvěrník Rawhi Mushtaha a Ayman Nofal, šéf Centrálních brigády Gazy, který byl zabit při izraelském úderu v Gaze v říjnu.
Vedení Hamásu se podle ToI rozhodlo na základě kombinace několika faktorů, mimo jiné proto, že v pohraniční oblasti byl relativní klid a byl židovský svátek Simchat Tóra. Zpráva mimo jiné říká, že mnozí velitelé Hamásu v Gaze i mimo ni se o operaci dozvěděli teprve v této fázi. Times of Israel uvádí, že příslušníci hnutí drželi podrobnosti plánu pod pokličkou natolik odhodlaně, že ani mnozí velitelé praporů nebyli informováni o tom, co se chystá. Teroristům naverbovaným pro tuto operaci nebylo sděleno, k čemu jsou cvičeni, a museli složit přísahu mlčenlivosti.
Zdroje blízké vedení vojenského křídla Brigád Izz ad-Dín al-Kassám hnutí Hamás ve zprávě zveřejněné ve středu uvedly, že teroristé zapojení do ničivého útoku byli vybráni ze stovek elitních komand z celé Gazy a prošli několikaletým výcvikem a průběžným testováním, které mělo za účel posoudit jejich schopnosti.