Článek
Podle amerického toxikologa Davida Smitha testy v Saakašviliho těle odhalily přítomnost těžkých kovů, jejichž důsledkem jsou i patologické příznaky, které se u něj nyní projevují.
Zdravotní problémy exprezidenta ovšem doprovázejí již od loňského podzimu, kdy na protest proti svému uvěznění držel po dobu 50 dní hladovku.
Smith „s dostatečnou mírou lékařské jistoty“ tvrdí, že toxické látky, včetně rtuti a arzenu, se do Saakašviliho těla dostaly až po jeho uvěznění. Autoři zprávy z 28. listopadu také sdělili, že Saakašvilimu byly podávány škodlivé léky bez náležitého dohledu.
Smith dále informoval, že zvýšené riziko úmrtí je u exprezidenta bezprostřední, pokud se mu nedostane adekvátní léčby. Tu mu ale podle lékaře v Gruzii upírají nebo je tam nedostupná.
Gruzínské úřady nicméně trvají na tom, že péče poskytovaná Saakašvilimu je odpovídající.
Gruzínci bojující na Ukrajině
Rusko by nemělo existovat v té velikosti, kterou aktuálně má, protože neumí spolupracovat s civilizovaným světem, říká v exkluzivním rozhovoru pro Seznam Zprávy komandér gruzínské legie Mamuka Mamulašvili.
Další nezávislá lékařka Mariam Jishkarianiová, která stála v čele rady zdravotníků, kteří Saakašviliho vyšetřovali, pak v pondělí agentuře AFP sdělila, že politikovi bylo „diagnostikováno poškození mozku a neurointoxikace“.
Politik prý od svého zadržení navíc zhubl o více než 40 kilogramů.
Saakašvili, zakladatel hlavní gruzínské opoziční strany a prezident země v letech 2004-2013, byl v roce 2018 v nepřítomnosti odsouzen za zneužití své funkce k šesti letům vězení. Uvězněn byl v říjnu roku 2021, několik dní poté, co se tajně vrátil z ukrajinského exilu.
Své odsouzení prozápadní reformátor odsoudil jako politicky motivované a k jeho propuštění již vyzvala i Rada Evropy. Amnesty International zase zacházení s ním označila za „zjevnou politickou pomstu“.