Článek
K uspořádání nových parlamentních voleb v pondělí vyzvala gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová. Tento krok by podle ní mohl vyřešit politickou krizi, v níž se země na Kavkaze ocitla po volbách, napsala agentura AFP.
V říjnových volbách podle oficiálních výsledků zvítězila vládní strana Gruzínský sen, opozice a prezidentka výsledky zpochybnily a neuznaly. Do země v pondělí přijela delegace poslanců zemí Evropské unie, předseda parlamentu Šalva Papuašvili je podle ruské agentury Interfax odmítl přijmout.
Nedávné volby „kontrolovala a zmanipulovala“ jedna strana, uvedla na tiskové konferenci Zurabišviliová. „Proto nyní čelíme krizi,“ dodala a hovořila dále o tom, že země potřebuje nové volby, aby měla „legitimní parlament i vládu“. „Naši přátelé jsou zde, aby se k nám připojili při hledání způsobů, jak pomoci Gruzii dostat se z této krize,“ řekla prezidentka na adresu osmi zákonodárců z unijních zemí, kteří přijeli do Tbilisi.
Delegaci podle serveru Civil.ge tvoří poslanci z Německa, Francie, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Švédska a Finska. Setkali se se Zurabišviliovou a mají v plánu také jednání s opozicí.
Předseda parlamentu, který je členem vládní strany Gruzínský sen, se s delegací sejít odmítl, byť ho zákonodárci požádali o setkání. „Opakovaně projevovali nepřátelský postoj ke Gruzii,“ uvedl Papuašvili podle ruské státní agentury Interfax.
„Jsme tady jako přátelé gruzínského lidu… Nejsme tady, abychom prosazovali změnu režimu,“ uvedl předseda zahraničního výboru německého Bundestagu Michael Roth a člen delegace v Tbilisi podle Civil.ge. „Jsme zde, protože jsme extrémně znepokojeni nedávnými volbami a nedemokratickou politikou současné gruzínské vlády,“ dodal s tím, že říjnové volby podle něj nebyly svobodné ani férové. Odkazoval na obvinění z volebních podvodů.
Gruzínská prezidentka výsledky voleb zpochybňuje
Roth dále uvedl, že delegace podporuje volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německého kancléře Olafa Scholze a polského premiéra Donalda Tuska po nezávislém vyšetřování voleb, a pokud ho nemůže zajistit Gruzie, měly by se zapojit instituce jako Rada Evropy, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nebo Evropská unie. „Bez objasnění těchto obvinění nemůže EU uznat tyto volby jako legitimní,“ uvedl Roth.
Podle oznámených výsledků Gruzínský sen, jenž podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem, získal kolem 54 procent hlasů. Opoziční koalice, které média označují obecně za prozápadní, získaly dohromady kolem 38 procent. Hlava státu i opozice výsledky neuznaly a opoziční strany prohlásily, že do nového parlamentu nevstoupí. Tisíce až desetitisíce lidí proti oznámeným výsledkům v Tbilisi protestovaly.