Článek
Tisíce Gruzínců, kteří podporují vstup země do Evropské unie, se v pátek večer sešly k druhé noci protestů proti rozhodnutí vlády přerušit až do roku 2028 přístupová jednání s EU.
I dnes provázejí demonstrace před parlamentem v Tbilisi střety s policií, informovala agentura AP. Solidaritu s protestujícími večer vyjádřila i proevropská prezidentka Salome Zurabišviliová, napsala agentura AFP.
Podle průzkumů veřejného mínění se vstup do EU těší v Gruzii velké oblibě. Už ve čtvrtek proti vládnímu rozhodnutí před budovou parlamentu v Tbilisi protestovaly tisíce lidí a policie použila k jejich rozehnání vodní děla, pepřové spreje a slzný plyn. Podle informací ministerstva vnitra bylo při čtvrtečních protestech zadrženo 43 lidí.
Opozice svolala další demonstraci na páteční večer. Před budovou parlamentu v Tbilisi, která byla postavena v sovětských dobách a připomíná pevnost, se opět sešly tisíce demonstrantů s vlajkami Gruzie a EU. Někteří se pokusili prolomit kovovou bránu do budovy a pořádková policie je zahnala pryč vodními děly, dodala AP.
„Hnutí odporu začalo,“ uvedla v televizním projevu Zurabišviliová. Gruzie podle ní zůstane sjednocená, dokud nedosáhne svých cílů: „návratu na cestu do Evropy a nových voleb“.
Snímky ze čtvrtečních protestů:
„Nevzdáme se“
Elene Choštariová, vůdkyně největší opoziční strany Koalice za změnu, utrpěla při čtvrtečním zákroku policie proti demonstrantům zlomeninu ruky. Policejní zásah přirovnala k postupu pořádkových sil v Rusku a Bělorusku.
„Nehodláme se vzdát. Nevzdáme se,“ řekla dnes agentuře Reuters s rukou zavěšenou na pásce. „Ale myslím, že mezinárodní společenství by se mělo zamyslet nad tím, jak podpořit lidi, kteří skutečně věří v evropské hodnoty,“ dodala.
In Tbilisi, the cops are chasing the protesters. They do not yet seem to be afraid of the crowd. The sounds of fireworks can be heard.
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated) November 29, 2024
Source: https://t.co/1jZZ05UEO3 pic.twitter.com/66F56lt3kb
Zmrazení přístupových rozhovorů se v Gruzii setkalo se značnou nevolí. Země má cíl dosáhnout vstupu do EU zakotvený v ústavě. Stovky zaměstnanců ministerstev zahraničí, obrany, školství a spravedlnosti dnes podepsaly otevřené dopisy odsuzující zmrazení rozhovorů jako protiústavní.
Některé univerzity uvedly, že v souvislosti s nepokoji pozastavuje studium, zatímco podnikatelské skupiny vyzvaly vládu, aby svůj postoj přehodnotila.
Vládnoucí strana Gruzínský sen, která v říjnových volbách, jež byly podle opozičních stran zmanipulované, získala téměř 54 procent hlasů, ve čtvrtek uvedla, že zmrazuje rozhovory o členství v EU kvůli tomu, co označila za „vydírání“ Gruzie ze strany Bruselu. Krok završil měsíce zhoršujících se vztahů mezi Gruzií a Západem, který obviňuje vládu v Tbilisi z autoritářství a proruských sklonů, napsal Reuters.