Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Gruzínskou metropoli zachvátila další vlna protivládních protestů, při kterých se policie brutálně střetla s demonstranty. Desítky tisíc lidí se vyslovují proti rozhodnutí vlády pozastavit jednání o přistoupení do EU.
Atmosféra v kavkazské zemi eskalovala v posledních týdnech poté, co strana Gruzínský sen zvítězila ve volbách, jejichž výsledky opozice odmítla uznat. Také nezávislí pozorovatelé potvrdili, že hlasování doprovázelo násilí, zastrašování a nesrovnalosti. Zatímco s takovými hlasy souzní některé státy EU, vládní strana se těší podpoře z Moskvy.
Právě kvůli příklonu vládní strany k Rusku a odklonu ze směřování do Evropské unie, které v zemi podporuje drtivá většina obyvatel, se odehrávají i nynější demonstrace. Kritici navíc poukazují na to, že se Gruzínský sen snaží o konsolidaci moci. Už před volbami totiž jeho představitelé vyhlašovali, že chtějí zrušit opoziční strany. Během nedělního protestu policie zatkla opozičního lídra Zuraba Japaridzeho.
„Gruzínský sen deklaroval, že pozastavil jednání o vstupu do Evropské unie, což je absolutně proti tomu, co si přejí Gruzínci. Velká část obyvatel je kvůli tomu opravdu znepokojená a vychází kvůli prohlášením vládní strany do ulic,“ říká Nika Gurini, zakladatel neziskové organizace Euroatlantické centrum věnující se vzdělávání, který z protestů mimo jiné reportuje.
Gruzie protestovala už čtyři dny v kuse kvůli snaze Gruzínského snu pozastavit hovory o přistoupení do EU. Proč je pro demonstranty tento moment tak důležitý?
Gruzínský sen deklaroval, že pozastavil jednání o vstupu do Evropské unie, což je absolutně proti tomu, co si přejí Gruzínci. Velká část obyvatel je kvůli tomu opravdu znepokojená a vychází kvůli prohlášením vládní strany do ulic s velkým odhodláním.
Dokonce i průzkumy ukazují, že více než 80 procent lidí silně podporuje gruzínskou integraci do Evropské unie. Gruzínci si vybrali Evropskou unii a teď chtějí svou cestu do ní chránit.
Protesty v Gruzii
Parlamentní volby z konce října podle oficiálních výsledků vyhrál Gruzínský sen. Opoziční strany výsledky neuznávají a jejich poslanci se odmítají ujmout mandátu.
Rád bych zmínil, že tyto protesty vznikly svévolně. Nikdo nikoho nesvolal, neorganizují je opoziční strany nebo neziskové organizace. Lidé sem chodí, protože chtějí vyjádřit svou nespokojenost s tím, kam vláda zemi vede.
Vidíme ale, že policie zasahuje proti poklidným demonstracím velmi brutálně. Používá vodní děla, došlo i na násilí nebo zatýkání. Existuje z toho řada záznamů a důkazů o tom, že se vláda nechová demokraticky.
Jaké konkrétní požadavky demonstranti vůči Gruzínskému snu vznášejí a jak na ně vládní strana reaguje?
Gruzínci chtějí návrat té cesty, na které dlouho byli a kterou si většina přeje. Byla tady naděje na zahájení jednání, kterou vláda lidem vzala. Takže je cítit vztek i frustrace. Ale není to samozřejmě jen o tomto jednom kroku. Uplynulé měsíce se na průběhu současných protestů podepsaly.
Gruzínský sen chce navíc protesty potlačit za každou cenu, není otevřený žádné změně, naopak vidíme, že se nezdráhá porušování lidských práv i brutálního zacházení.
Jak byste charakterizoval současné protesty? Jsou něčím odlišné či vyhrocenější než ty, které Tbilisi zažilo v minulých měsících?
Protesty jsou teď opravdu jiné, jde cítit, že lidé jsou více naštvaní, protože už neprotestují jen kvůli jednomu zákonu, ale proti celé vládě a jejímu přístupu k demokracii. Dříve také lidé měli vztek, ale existovala naděje ve znamení voleb. To už dnes ale není.
Ukázalo se, že volby posloužily Gruzínskému snu pouze jako potvrzení předchozích postojů. Všichni naši západní partneři varovali vládu, ať takové zákony nepřijímá, nebo tím cestu ohrozí. Gruzínský sen opravdu sabotuje snahy obyvatel.
Vládní strana ale také přistupuje k těmto protestům jinak a s větší odhodlaností je potlačit. Vodní děla jsou naprosto všude, venku je přitom minus jeden stupeň, takže pokud tohle použijete proti lidem, je to opravdu silný zásah. Podobně se používá i slzný plyn.
Jak na protesty reagují představitelé ze zahraničí? Mají demonstranti podporu ze zahraničí, například z EU nebo USA?
Slyšeli jsme nějaký druh podpory od našich západních partnerů a podnikají se také různé oficiálnější kroky, které mají za cíl poškodit Gruzínský sen. Ale je to opravdu tragédie pro gruzínské obyvatele, protože Spojené státy se rozhodly přerušit strategické partnerství s Gruzií. A to je opravdu pro lidi, kteří se snaží o směřování na Západ, katastrofa.
Protesters in Tbilisi are fighting back against police water cannons with fireworks.
— OC Media (@OCMediaorg) December 1, 2024
📸 @mari_nikuradze
🔴 Georgia live updates: https://t.co/0S7J81JjRD pic.twitter.com/MUUXOAxZvY
Velkou podporu máme také ze strany pobaltských států, které dokonce uvalily i sankce na některé představitele, kteří se podílejí na potlačování poklidných protestů. Je to v tuhle chvíli pro všechny opravdu důležité cítit.
Gruzínský sen je často obviňován ze své proruské orientace navzdory tomu, že on sám to popírá. Jaké konkrétní signály naznačují, že by tyto vazby mohly existovat?
Nikdo už moc nepochybuje po posledních měsících, že Gruzínský sen je prorusky směřovaný. Ukazuje se to například právě na té snaze se nyní odklonit z cesty do Evropské unie. Je to podobný příklad, jako byl Viktor Janukovyč na Ukrajině, a svým způsobem si je ta situace velmi podobná.
Ale Gruzínský sen v poslední době také zaváděl postupně zákony po ruském vzoru, například zákon proti zahraničním agentům, a stejně jako Rusko využívá policii k brutálním zásahům proti obyvatelům ve snaze je vystrašit od vyjádření svých názorů.