Článek
Tvář ekologického hnutí Greta Thunbergová dostala pokutu od švédského soudu za neuposlechnutí policie během protestu proti klimatickým změnám, píše server Politico. Dvacetiletá aktivistka v červnu se skupinou zablokovala příjezdovou cestu do přístavu Malmö, po které jezdí nákladní automobily s ropou. Byla obviněna za to, že na příkaz policie neopustila budovu, za což dostala pokutu 1498 švédských korun (3133 Kč).
Thunbergová obvinění odmítá a argumentovala tím, že jednala z „nutnosti“ v souvislosti s klimatickou nouzí. „Moje činy jsou obhajitelné,“ řekla podle místních médií soudu v Malmö. „Nacházíme se v mimořádné situaci, která ohrožuje životy, zdraví a majetek. Nespočet lidí a komunit je ohroženo jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu.“
Irma Kjellströmová, mluvčí aktivistické skupiny Ta Tillbaka Framtiden, která červnový protest organizovala, uvedla, že Thunbergová byla jednou z mnoha mladých lidí, kteří blokovali ropné tankery.
„Poté, co jsme zablokovali průmysl, který spaluje naši budoucnost, jsme nyní obviněni z trestného činu. Zatímco jsou proti nám vznášena obvinění, skutečný zločin pokračuje uvnitř bran, které jsme zablokovali,“ řekla začátkem tohoto měsíce pro CNN.
Před pěti lety začala dívka každý pátek vynechávat školu a pořádat klimatické protesty Fridays for Future před švédským parlamentem ve Stockholmu. Její školní stávky za klima se rozrostly v celosvětovou vlnu protestů a sama Thunbergová se proslavila svou přímostí a naléhavostí, s níž hovořila o budoucnosti, která na její generaci čeká.
Ačkoli hnutí školních stávek ztratilo část svého rozmachu s vypuknutím pandemie koronaviru, Thunbergová nadále cestuje po světě a připojuje se k protestům proti klimatu. Například v lednu byla zadržena německou policií během protestu v obci Lützerath. Ta měla být kvůli rozšiřování uhelného dolu zničena. Vystupovala ale i na mezinárodních summitech, kde naléhala na světové lídry, aby jednali v souvislosti s klimatickou krizí.