Článek
Vojenští analytici odhalili, že ve válce Izraele proti Hamásu je poprvé široce využívána umělá inteligence - Izrael ji používá zejména k vyhledávání a určování priorit cílů. Informoval o tom web The National News.
Po jedenáctidenní válce v Gaze v květnu 2021 představitelé uvedli, že Izrael vedl svou „první válku s umělou inteligencí“ s využitím strojového učení a pokročilých počítačů.
Poslední válka mezi Izraelem a Hamásem poskytla IDF bezprecedentní příležitost využít tyto nástroje v mnohem širším operačním prostoru a nasadit je naplno, napsal The Guardian. Přestože v boji na zemi zatím masivní převahu ani jedna strana nemá, Izraelské obranné síly (IDF) se domnívají, že Hamásu mohou škody způsobit dva systémy - známé jako Gospel a Alchemist.
V posledních letech pomohlo cílové oddělení IDF vytvořit databázi, která podle zdrojů čítala 30 000 až 40 000 podezřelých militantů. Systémy, jako je Evangelium, podle nich hrají rozhodující roli při rozhodování, na koho IDF zacílí smrtící úder.
Umělá inteligence, kterou podle izraelských médií IDF ve velkém využívají, zpracovává obrovské množství informací, které mohou zahrnovat pohyby lidí, či lokace, z nichž Hamás pálí rakety. Denně systémy izraelské armádě navrhují nejméně 100 cílů. Kromě toho Evangelium vstřebává také data z odposlechů, od místních informátorů a zpravodajské informace z otevřených zdrojů.
Před zavedením systému dokázali Izraelci vygenerovat v Gaze asi 50 cílů ročně, což ale nyní zvládnou během několika hodin. Gospel pomáhá s určováním cílů a jejich prioritizací - Izraelci nyní provádějí přesnější útoky pomocí 110kg bomb namísto 900kg zařízení, která na začátku války působila obrovskou spoušť. Alchemist pak monitoruje hranice Gazy.
„Pokud jde o použití moderního zaměřovacího systému s umělou inteligencí, je to poprvé, co se to ve válce v takovém měřítku podařilo. Systémy hrají významnou roli ve způsobu, jakým Izraelci vedou operace - umožňuje jim zasáhnout odpalovací stanoviště raket Hamásu během několika minut po jejich zřízení,“ řekl vojenský analytik Sam Cranny-Evans.
IDF tvrdí, že zpřesnění cílení úderů má za následek nižší škody na civilním obyvatelstvu. Odborníci na umělou inteligenci a ozbrojené konflikty, kteří hovořili s deníkem Guardian, však uvedli, že jsou k takovým tvrzením skeptičtí. Právník, který radí vládám v oblasti AI a dodržování humanitárního práva, dokonce uvedl, že pro taková tvrzení existuje „málo empirických důkazů“.
„Podívejte se na krajinu v Gaze. Jsme svědky rozsáhlého srovnávání městské oblasti se zemí těžkými výbušnými zbraněmi, takže tvrzení, že útoky jsou přesně mířené, není podloženo fakty,“ řekl Richard Moyes, výzkumný pracovník, který vede skupinu Article 36, jež vede kampaně za snížení škod způsobených zbraněmi.