Článek
Valné shromáždění OSN schválilo drtivou většinou hlasů rezoluci požadující bezpodmínečné příměří v Pásmu Gazy a také bezpodmínečné propuštění izraelských rukojmích. Pro hlasovalo 158 členských států, 13 se zdrželo a devět bylo proti. Mezi nimi i Česká republika, spolu s Maďarskem jediné dva státy EU.
„Hlasoval jsem NE v OSN! Neschopnost rezoluce jasně spojit trvalé příměří s propuštěním všech rukojmích riskuje vyslání nebezpečného signálu teroristům Hamásu, že jejich bezohledná hrůzovláda může být nějak ospravedlněna,“ odůvodňuje na síti X své hlasování český velvyslanec Jakub Kulhánek.
Samotná Organizace spojených národů ale tvrdí pravý opak: „Valné shromáždění OSN přijímá rezoluci A/ES-10/L.33 požadující okamžité, bezpodmínečné a trvalé příměří v Gaze a okamžité a bezpodmínečné propuštění všech rukojmích.“
Při pohledu na text rezoluce čtenář hned v prvním bodě zjistí, že rezoluce „požaduje okamžité, bezpodmínečné a trvalé příměří, které musí respektovat všechny strany, a dále opakuje svůj požadavek na okamžité a bezpodmínečné propuštění všech rukojmích“. V druhém bodu pak následuje požadavek na to, aby strany (konfliktu) „plně dodržovaly své závazky podle mezinárodního práva ve vztahu k osobám, které zadržují, včetně propuštění všech svévolně zadržených osob a všech lidských pozůstatků“.
Pro rezoluci tentokrát zdvihli ruku i Němci nebo tradičně proizraelští Rakušané. Dokonce i další státy obvykle stranící Izraeli, jako je Mikronésie nebo Palau, se zdržely. Kromě Čechů a Orbánova Maďarska text rezoluce odmítla jen Argentina vedená populistou Javierem Mileiem, Papua Nová Guinea, Paraguay, Tonga, Nauru, tradičně pak USA a Izrael.
Českým novinářům o den dříve přibližovali český postoj diplomaté v Černínském paláci. Zatímco dříve u rezolucí namítali, že v nich není dostatečně zdůrazněn problém s rukojmími Hamásu, tentokrát rezoluce požaduje jejich bezpodmínečném propuštění. Co tedy Čechům stále vadí? Podle diplomatů je možné, že rukojmí budou zmíněni až dále ve větě a nejdřív budou slova o příměří. Tomuto vysvětlení nemohou věřit snad ani oni sami, rychle proto dodávají, že jde o politické rozhodnutí, k němuž oni jen dodávají podklady.
Piráti, bývalá strana šéfa české diplomacie Jana Lipavského, se vždy snažila prezentovat vyvážený postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu. Nyní mohou být proizraelští jestřábi v ODS a KDU-ČSL klidní. Jako kdyby byl Černínský paláci jejich.