Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pro Sýrii to byl velký den. Do země dlouho strádající občanskou válkou, terorismem i mezinárodními sankcemi přijeli představitelé dvou evropských mocností, aby se sešli s novým vůdcem Ahmadem Šarou. Obsah jednání šéfky německé diplomacie a jejího francouzského kolegy s prozatímním syrským prezidentem ale zůstal v pozadí – západním médiím dominovaly zprávy o tom, že Šara nepodal Annaleně Baerbockové ruku.
Svět okamžitě oblétlo video, v němž syrský vůdce vítá Evropany. Francouzskému ministrovi hned podá ruku, poté se podívá na Baerbockovou, dá si ruku na srdce a pozdraví ji kývnutím. Ministryně má celou dobu sepjaté ruce, k žádnému trapasu, kdy by žena podávala ruku a muž by ji nepřijal, v tomto případě nedošlo. I sama Baerbocková to později okomentovala tak, že stisky rukou nečekala.
Všichni vědí, že Ahmad Šara je hluboce věřící muslim, a dokonce vůdce islamistické skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Navzdory své násilné minulosti ale nyní hlásá toleranci k národnostním i náboženským menšinám a opakovaně zdůrazňuje, že Sýrie je státem pro všechny a že se křesťané, alávité či Kurdové nemají ve své vlasti čeho bát. Plánuje také rozpustit všechny milice včetně HTS a zahrnout je do oficiálních bezpečnostních složek státu.
Jako člověk, který dovedl rebely ke svržení brutálního diktátora Bašára Asada – jehož zločiny nyní vycházejí najevo při odkrývání masových hrobů –, by měl dostat šanci, že své sliby splní. I proto sem přijeli evropští ministři a proto Američané zrušili desetimilionovou odměnu za informace vedoucí k Šarovu dopadení.
Místo případné reakce na porušení slibů se ale Šara na Západě dočkal kritiky za to, že ve své zemi dodržuje běžné islámské zvyky. A ještě dezinformací, že jím vedené úřady vymazaly obličej Baerbockové z fotografií. Později vyšlo najevo, že rozostřená tvář ministryně se objevila pouze na jednom z telegramových kanálů a syrská diplomacie zveřejnila na webu snímky neupravené.
Ze svých cest po regionu vím, že nepodání ruky ženě mužem je zcela běžné, a to i v sekulárním Turecku. Podobná věc se ostatně děje i v nemuslimských zemích – když francouzskou ministryni zdravotnictví Marisol Touraineovou přijímal před devíti lety její izraelský protějšek Jaakov Licman, ruku jí také odmítl podat. Několik francouzských novinářů se o tom zmínilo, vesměs to ale vnímali s pochopením, vždyť Licman byl ministrem za stranu zastupující ultraortodoxní židy.
"Even when I arrived, it was clear to me that there would obviously be no ordinary handshakes here."
— DW News (@dwnews) January 5, 2025
During her visit to Damascus, Syria, German Foreign Minister Annalena Baerbock did not receive a handshake from de facto leader Ahmad al-Sharaa. pic.twitter.com/NDPYvceg1h
Větší rozruch způsobil turecký autoritář Recep Tayyip Erdogan, když posadil šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou na pohovku stranou, zatímco sám v blízkosti jednal s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Von der Leyenová mluvila o sexismu, větší kritika než na Erdogana se za „sofagate“ nakonec snesla na Michela, který jednání v takovéto podobě akceptoval.
Šarovi a jeho prozatímní vládě bychom měli vyčítat skutečné přešlapy, ne se zabývat chováním vyplývajícím z náboženského přesvědčení. Paradoxní je, že mnohem menší pozornost než onen stisk ruky věnují média faktu, že ministrem spravedlnosti v Šarově vládě se stal muž, který ve stejné funkci dohlížel v provincii Idlib na popravy žen obviněných z prostituce. To už za pozornost stojí a vadí to i mnohým Syřanům. Západ ale raději řeší hloupost, která se v médiích dobře čte.