Hlavní obsah

Hamás začal propouštět dalších šest rukojmí. Zde jsou jejich příběhy

Foto: X.com/OSINTWarfare

Šestice rukojmích, kterou předá hnutí Hamás v sobotu Izraeli.

aktualizováno •

Příběhy šesti zadržovaných Izraelců, která dnes Hamás předává v rámci příměří Izraeli.

Článek

Palestinské teroristické hnutí Hamás v sobotu propustilo další izraelská rukojmí.

Prvními dvěma propuštěnými jsou Tal Šoham a Avera Mangistu, kteří jsou zadržování Hamásem v zajetí už deset let. Na svobodu se z Pásma Gazy dostanou ještě Hišam Saíd, Elijah Cohen, Omer Wenkert a Omer Šem Tov.

Židovský stát za ně výměnou propustí přes 602 palestinských vězňů, uvedl server Al-Džazíra.

Podle agentur jde v rámci současného příměří o poslední předání živých Izraelců zadržovaných teroristy. Ve čtvrtek byla předána čtyři těla mrtvých izraelských rukojmí, vyšlo však najevo, že v případě Izraelky Širi Bibasové Hamás předal ostatky někoho jiného. Její tělo tak bylo vydáno až v pátek.

Zde jsou příběhy těch, kteří by se dnes měli dostat na svobodu.

Avera Mengistu

Sedmatřicetiletého muže drželi ozbrojenci v Pásmu Gazy od roku 2014. Tehdy se do severní části Gazy podle rodiny a izraelských představitelů dostal z pláže v Zikimu. Muže při překračování hranice zachytily bezpečnostní kamery izraelských obranných sil (IDF). Do Gazy se mu však podařilo dostat před tím, než na místo dorazili vojáci.

Mengistua tak zajala hlídka hnutí Hamás a dalších devět let o něm nebyly k dispozici žádné informace, uvedl server The Times of Israel. V roce 2023 s ním pak teroristická skupina zveřejnila video.

Muž pochází z etiopsko-izraelské dělnické komunity v Aškelonu na jihu Izraele. Podle rodiny trpěl duševní poruchou a byl tak osvobozen od povinné vojenské služby.

Příbuzní se v průběhu let snažili vyvinout tlak na vládu, aby vyjednala jeho propuštění. Někteří obviňovali Izrael z rasismu a dávali jeho situaci do kontrastu s osudem vojáka Gilada Šalita, kterého po pěti letech v zajetí propustil Hamás v roce 2011 výměnou za více než tisíc palestinských vězňů.

„Víme, že je naživu a ve špatném psychickém i fyzickém stavu,“ řekl jeden z příbuzných na srpnovém shromáždění v Tel Avivu. „Nebyl tam měsíc nebo rok, ale deset let,“ dodal.

Hišám Saíd

Sedmatřicetiletý izraelský beduín pochází z vesnice Hura v Negevské poušti. Do Pásma Gazy se dostal v blízkosti hraničního přechodu Erez v dubnu 2015. Podle jeho otce se do oblasti nevydal poprvé, avšak v tomto případě se dostal do zajetí Hamásu.

Stejně jako Mengistu trpí Saíd duševní poruchou. Podle organizace Human Rights Watch mu lékaři diagnostikovali krom jiného schizofrenii a poruchu osobnosti. Muž byl také opakovaně umístěn do ústavní péče, píše The Times of Israel. Krátce sice sloužil v armádě, ale ta ho nakonec propustila.

Od Saídova zadržení o něm neměli příbuzní žádné informace. Teprve v roce 2022 hnutí Hamás zveřejnilo video zachycující muže na lůžku, přičemž byl napojen na kyslíkovou lahev.

Nejsmrtelnější útok v dějinách Izraele

Útok ze 7. října 2023 byl nejsmrtelnějším v historii Izraele. Hamás a další palestinské ozbrojené skupiny během něj zavraždily více než 1200 lidí, většinou civilistů, a odvezly do Pásma Gazy několik stovek rukojmích.

Izrael reagoval okamžitým vyhlášením války Hamásu s cílem hnutí zničit a zahájil intenzivní bombardovací operaci, po níž následovala pozemní invaze. Ta má zničující dopady a podle palestinských úřadů kontrolovaných Hamásem již bylo zabito více než 40 tisíc lidí. Odhaduje se také, že přibližně 90 procent Palestinců muselo v důsledku bojů opustit své domovy.

Tal Šoham

Devětatřicetiletého izraelsko-rakouského občana unesli ozbrojenci Hamásu během útoku 7. října 2023. Šoham pochází z vesnice Ma'ale Cvija na severu Izraele. V době únosu byl na návštěvě u rodiny své manželky v kibucu Be'eri v jižní oblasti židovského státu.

Do Pásma Gazy unesli teroristé také jeho manželku a jejich dvě děti – tříletou dceru a osmiletého syna. Do rukou ozbrojenců se dostala také jeho tchyně, manželčina teta a její dvanáctiletá dcera. Všichni se však dostali na svobodu 25. listopadu 2023 při prvním příměří. Říjnový útok však nepřežil jeho tchán spolu s další manželčinou tetou a strýcem, uvedl The Times of Israel.

Podle otce byl Šoham spatřen v době útoku, jak se pohyboval v poutech. Únosci ho však poté strčili do kufru ukradeného auta a odvezli pryč. O jeho stavu není mnoho informací, dodal sever The Times of Israel.

Elijah Kohen

Sedmadvacetiletý Kohen je jedním z rukojmích, kteří se 7. října účastnili hudebního festivalu Supernova. Z místa se společně se svou snoubenkou snažil před ozbrojenci utéct. Ti je však pronásledovali a postřelili.

Pár se zároveň pokusil schovat v protileteckém krytu mezi hromadou mrtvých těl. Teroristé však Kohena vytáhli ven, naložili na pick-up a odvezli do Pásma Gazy. Jeho snoubence se podařilo před únosem zachránit.

Rodina se od nedávno propuštěných zajatců dozvěděla, že Kohena věznitelé po celou dobu v zajetí poutali řetězy a dávali mu malé množství jídla. Podle svědectví, které obdržela jeho matka, má Kohen stále neošetřenou nohu, kterou mu ozbrojenci během říjnového útoku postřelili.

Kolik zbývá v Gaze rukojmích?

V Pásmu Gazy dle izraelských údajů zůstává 70 rukojmích. U 34 z nich se už před začátkem příměří v neděli 19. ledna 2025 předpokládalo, že jsou po smrti. Později Izrael informoval, že od Hamásu obdržel dokumenty, v nichž tvrdí, že osm z rukojmích, kteří měli být propuštěni během příměří, už zemřelo.

Teroristé z palestinského Hamásu a dalších hnutí 7. října 2023 a v dalších dnech dle izraelských údajů do Pásma Gazy unesli 251 lidí, Izraelců i cizinců (např. Thajců pracujících v izraelských továrnách), z toho 200 mužů a 51 žen.

Od únosu do letošního příměří se vrátilo do bezpečí 117 lidí, z toho 105 v rámci výměn mezi Hamásem a Izraelem, osm zachránila izraelská armáda a čtyři propustil Hamás jednostranně. Do Izraele bylo navráceno 40 těl unesených, z toho tři zemřeli v důsledku palby izraelských vojáků.

V první den letošního příměří Hamás propustil tři ženy, o týden později následovaly další čtyři ženy, pak další tři Izraelci a pět Thajců. Na začátku února se ze zajetí dostali tři Izraelci, o týden později propustil Hamás další tři Izraelce. V dalším týdnu následovali další tři Izraelci. V předposledním únorovém týdnu odevzdal Hamás k převozu do Izraele rakve s těly čtyř mrtvých rukojmích. Jedno z těl však patřilo palestinské ženě a ne Izraelce Širi Bibasové. Celkem se tedy za tu dobu dostalo z Pásma Gazy 24 lidí a tři těla rukojmích.

Omer Wenkert

Podobně jako Kohena unesli teroristé z festivalu Supernova třiadvacetiletého Wenkerta. Tehdy s ním jeho rodina naposledy mluvila. V osudný den jim ráno zavolal a sdělil, že je podle jeho slov „vyděšený k smrti“. Později obdrželi jeho příbuzní video natočené Hamásem, které zachycovalo svázaného Wenkerta ve spodním prádle na plošině bílého pick-upu. Potvrdilo se tak, že je jedním ze zadržených izraelských rukojmích.

Wenkert se potýká se zdravotními problémy. Podle rodičů trpí zánětem tlustého střeva, kvůli kterému může zažívat jako jeden z příznaků dramatické záchvaty.

V zajetí ho ozbrojenci drželi spolu s Liamem Orem, který se dostal na svobodu v listopadu 2023 v rámci prvního příměří. Od doby jeho propuštění nedostala rodina o Wenkertovi žádné informace. Podle posledních podrobností se dozvěděla, že třiadvacetiletý muž trpí podváhou a věznitelé nevěnují jeho zdravotním potřebám téměř žádnou pozornost.

„Jeho strava se skládala ze tří datlí denně. Datle mohou být docela zdravé, ale pro Omera mohou být smrtelné,“ uvedla tehdy jeho matka. „Datle obsahují vlákninu a lidé trpící kolitidou nemohou vlákninu konzumovat, “ vysvětila.

Omer Wenkert pochází z izraelského města Gedera v centrálním okrese země. Jeho okolí ho popisuje jako energického a společenského člověka, který měl široký okruh přátel. V Izraeli pracoval jako manažer restaurace. U gastronomie chtěl zůstat – plánoval se stát restauračním kritikem.

Omer Šem Tov

Ze skupiny v sobotu propuštěných rukojmích je dvaadvacetiletý Shem-Tov nejmladší. V Izraeli pracoval jako počítačový programátor.

S rodinou naposledy hovořil 7. října 2023 kolem desáté hodiny dopoledne, kdy Hamás zaútočil na Izrael. Tehdy byl na hudebním festivalu Supernova. Muž v obavě sdílel se svými nejbližšími polohu a nasedl do auta svého kamaráda. Kam však konkrétně měli namířeno, server The Times of Israel nezmiňuje. Podle polohy si poté rodina všimla, že se blíží k Pásmu Gazy. Kontakt s ním nakonec ztratila.

Příbuzní později viděli oba kamarády na videu Hamásu zveřejněném na telegramu. Na záběru leželi na podlaze. Tou dobou už byli v Pásmu Gazy. Rodina identifikovala Omera podle jeho tetování, uvedla jeho matka.

První etapa příměří

Radikální hnutí Hamás má v první fázi příměří, která začala 19. ledna a má trvat šest týdnů, předat Izraeli 33 rukojmích. Zatím propustilo výměnou za více než 1100 Palestinců z izraelských věznic 19 živých a tři mrtvé izraelské rukojmí z domluvených 33.

Vedle sobotní šestice živých rukojmích a pozůstatků Bibasové má předat Izraeli příští čtvrtek ještě čtyři těla, uvedla ČTK. Po skončení první etapy by tak v Pásmu Gazy zůstalo 59 rukojmích, živých či zesnulých. O podmínkách druhé fáze, která by měla navázat 2. března na tu první, se má začít jednat v těchto dnech.

Doporučované