Hlavní obsah

Gallant skončil v Knesetu. Je proti armádní výjimce pro ultraortodoxní Židy

Foto: Debbie Hill/Pool Photo via AP, Profimedia.cz

Joav Gallant (vlevo) s premiérem Benjaminem Netanjahuem v Knesetu. Snímek je z loňského října.

Otázka náboru ultraortodoxních Židů do izraelské armády dlouho rozděluje bývalého ministra obrany Joava Gallanta a premiéra Benjamina Netanjahua. Gallant se kvůli ní vzdává poslaneckého mandátu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Mezinárodní trestní soud vydal na obě klíčové postavy izraelské války v Gaze zatykač, sami obvinění jsou ale hořkými stranickými rivaly a kvůli válce se mnohokrát střetli.

Nyní se bývalý ministr obrany Joav Gallant rozhodl složit mandát v Knesetu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ důvodem je připravovaný zákon, který opět umožní ultraortodoxním mužům vyhnout se vojenské službě. Zákon prosazuje kvůli svým ultraortodoxním spojencům právě premiér Benjamin Netanjahu.

Gallant ve středu večer oznámil svůj úmysl opustit parlament a Netanjahua obvinil z ohrožení bezpečnosti státu.

Současně probíhající válka v Gaze i válečné operace proti libanonskému hnutí Hizballáh si totiž vyžadují zvýšené nasazení armádních sil a desítky tisíc mladých mužů trávící čas v ješivách armádě musejí nutně chybět. Jejich narukování označil Gallant za „vojenskou nutnost“.

Exministr ve svém projevu připomněl, že v izraelské armádě sloužil dlouhých 35 let, deset let strávil v Knesetu a dva roky v roli ministra obrany. Pochlubil se svým podílem na zničení Hamásu, Hizballáhu a oslabení vojenských kapacit Íránu, přiznal ale také část odpovědnosti za to, co předcházelo teroristickému útoku Hamásu ze 7. října 2023 a nynější válce.

„Jako člen hnutí Likud budu i nadále bojovat za jeho cestu… Moje cesta je cesta Likudu, věřím v jeho principy i v jeho voliče,“ citoval ho server The Times of Israel s tím, že jeho politický život nekončí a že se může v budoucnu ucházet o funkci šéfa strany.

Gallant také vyčetl Netanjahuově vládě, že nedokázala přivést z Gazy rukojmí a že pokud se nedostanou zajatí Izraelci domů, nelze mluvit o izraelském vítězství.

Chtěli ho vyloučit z Likudu

Opoziční lídr Jair Lapid označil Gallantův projev za pravdu a řekl, že politik byl vyhozen, aby mohl být schválen hanebný návrh zákona o vyhýbání se vojenské službě, který „je zradou našich bojovníků, našich mrtvých a zraněných“. Další z opozičních vůdců Benny Ganc pak Gallanta vyzval, aby neodcházel z boje a pokusil se přijetí kontroverzního zákona ještě zabránit.

Izraelská média informovala, že Gallantův konec v Knesetu může souviset se snahou Netanjahua ho vyloučit ze strany, a zabránit tak jeho možné kandidatuře na vůdce partaje.

Server Walla News napsal, že už od listopadu Likud sleduje Gallantovu činnost v Knesetu, přítomnost a hlasování v plénu, aby si připravil půdu pro jeho vyloučení.

Doporučované