Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ikonická japonská hora Fudži zůstává bez sněhu. Za posledních 130 let je to nejpozdější zaznamenané datum bez sněhové pokrývky, informovala CNN. Obvykle je vrchol sopky zasněžený začátkem října, letos je tomu kvůli teplému počasí jinak. Tento neobvyklý jev vyvolává obavy ohledně dopadů klimatické krize na jednu z nejznámějších přírodních památek Japonska.
Podle Japonské meteorologické agentury průměrně napadne první sníh na ikonické hoře 2. října. Loni to bylo 5. října, ale většina sněhové pokrývky rychle roztála kvůli vysokým teplotám. Meteorologická stanice Kofu, která od roku 1984 oznamuje, kdy se hora zahalí do bílého, letos na první předpověď stále čeká.
Japonsko tento rok zažilo nejteplejší léto od začátku měření v roce 1898. Průměrné teploty od června do srpna překročily normál o 1,76 °C. I během prvního říjnového týdne bylo v několika městech přes 30 °C. Podle výzkumné skupiny Climate Central bylo na podzim v důsledku klimatické krize v zemi třikrát pravděpodobnější, že bude neobvyklé horko.
To, že se Fudži na konci října ještě zelená, je součástí většího problému. Letos byly opakovaně překonány globální teplotní rekordy, což naznačuje, že rok 2024 může být nejteplejší v historii. Vědci varují, že aby se předešlo nejhorším dopadům změny klimatu, je nutné omezit globální oteplování na maximálně 1,5 °C v porovnání s předindustriální úrovní.
Hora Fudži, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, se také potýká s problémy způsobenými nadměrným turismem. Úřady zavedly novou turistickou daň a přísnější pravidla, aby zvládly nápor návštěvníků a ochránily přírodní prostředí.