Článek
Napětí mezi Ruskem a Spojenými státy narůstá. Ruská bezpečnostní služba FSB ve čtvrtek oznámila, že zadržela reportéra amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche a obvinila ho ze špionáže. USA krok Moskvy důrazně odsoudily a Američanům doporučily, aby se Rusku vyhnuli obloukem.
Je to poprvé od studené války, kdy v Rusku zatkli amerického novináře.
Ruská bezpečnostní služba dvaatřicetiletého novináře, který je občanem Spojených států, zadržela při návštěvě Jekatěrinburgu, uvedla ruská státem řízená agentura RIA Novosti. Gershkovich, který dříve pracoval také pro ruský exilový deník The Moscow Times, žil posledních šest let v Moskvě.
FSB tvrdí, že novinář „jednal na základně pokynů americké strany a sbíral informace, které patří ke státním tajemstvím o činnostech jednoho ze subjektů ruského vojenskoprůmyslového komplexu“. Z prohlášení citoval ruský exilový server Meduza.
Tajná služba Gershkoviche obvinila ze špionáže. Hrozí mu až 20 let odnětí svobody, uvádí ruská agentura Interfax. Redakce WSJ obvinění vůči svému novináři „důrazně odmítla“ a vyzvala k jeho propuštění.
Ruská státní agentura TASS později oznámila, že moskevský soud poslal Gershkoviche „preventivně“ do vazby. Zůstane v ní až do 29. května, rozhodly orgány činné v trestním řízení a oznámily, že reportéra, který svou vinu popřel, převezou do vazební věznice Lefortovo.
O Rusovi, kterého odsoudili za protiválečný obrázek dcery
Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.
„Rozhoduje se o tom, zda proti němu bude vzneseno obvinění,“ dodal tiskový mluvčí moskevského soudu s tím, že celý proces bude probíhat v režimu „přísně tajné“.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken podle agentury Reuters oznámil, že Spojené státy jsou situací okolo zadrženého novináře hluboce znepokojeny. Mluvčí Bílého domu dodala, že Washington je ve spojení s rodinou zatčeného novináře, s jeho zaměstnavatelem i příslušnými ruskými orgány.
Američanům, kteří v Rusku stále pobývají nebo se do něj chystají vycestovat, doporučila, aby si to rozmysleli. „Chci důrazně zopakovat, že Američané by měli dbát varování americké vlády, aby do Ruska necestovali. Američtí občané, kteří pobývají nebo cestují po Rusku, by měli okamžitě odjet, jak stále doporučuje ministerstvo zahraničí,“ uvedla mluvčí Bílého domu.
„Naposledy byl on-line včera odpoledne“
I když většina nezávislých novinářů už Rusko opustila po přijetí drakonických zákonů o cenzuře, které trestají například kritiku ruské armády, někteří zahraniční reportéři v zemi stále zůstávají. Gershkovich naposledy publikoval článek tento týden.
PR expert Jaroslav Širšikov ve čtvrtek na sociální síti Telegram napsal, že mu v noci telefonoval zaměstnanec listu WSJ s tím, že se nedokázal s Gershkovichem spojit. „Naposledy byl on-line včera okolo 15. hodiny. Domlouval si se mnou rozhovor,“ uvedl Širšikov podle ruského serveru 66.ru.
Širšikov s Gershkovichem už v minulosti spolupracoval. „Vydal se na tuto velkou výpravu. Nejvíc ho zajímal vztah mezi (žoldnéřskou) Vagnerovou skupinou a „speciální vojenskou operací“. Evan nikde (o své cestě) veřejně nepsal,“ citoval Širšikova web Meduza.
O působení ruských tajných služeb na Ukrajině
Pravidlo, kterým se ruské tajné služby řídily i na Ukrajině: K úspěšné kontrole okupovaného území stačí, když kolaboruje pouhých osm procent obyvatel. Píše se to ve zprávě expertů britského institutu RUSI.
Server dále píše, že ruská regionální média ve středu psala o zatčení neznámé osoby v blízkosti jekatěrinburské restaurace Bukowski Grill. FSB místo zatčení neupřesnila.
Tajná služba uvedla, že novinář měl akreditaci ruského ministerstva zahraničí. Jeho mluvčí Maria Zacharovová ale řekla, že ji Gershkovich zneužíval jako zástěrku k „aktivitám, které nemají s žurnalistikou nic společného“.
Gershkovich je prvním americkým novinářem, kterého v Rusku zatkli na základě podezření ze špionáže od listopadu 1986. KGB tehdy zadržela moskevského zpravodaje U.S. News and World Report Nicholase Daniloffa. Sovětský svaz ho propustil o 20 dní později, aniž by formálně vznesl obvinění. Vyměnil ho za člena sovětské mise při OSN, kterého zadržela americká FBI, připomíná agentura AP.
Rusko nadále zadržuje bývalého člena americké námořní pěchoty Paula Whelana, kterého odsoudilo kvůli špionáži. V prosinci údajně odmítlo vyjednávat o jeho vydání, i když se tehdy Moskva a Washington dohodly na výměně basketbalistky Brittney Grinerové za obchodníka se zbraněmi Viktora Buta (podrobněji zde).