Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zapálená auta zaměstnanců, pokus o žhářský útok na domovy dvou pracovníků vězeňské správy, střelba z kalašnikovu na věznici a další incidenty vyšetřuje francouzská protiteroristická prokuratura.
Série útoků pokračovala i ve středu - několik aut shořelo u věznice Tarascon na jihu země a v pařížském regionu neznámí pachatelé zapálili vstupní halu vězení.
První útok přišel v noci na 13. dubna, kdy kolem 11. hodiny někdo zapálil sedm automobilů na parkovišti Národní školy vězeňské správy ve městě Agen ve východní Francii.
Svědek sice celou scénu natočil a vyšetřovatelům se podařilo identifikovat podezřelé vozidlo, po zatčení jeho majitele se ale ukázalo, že se ničeho nedopustil.
Obrana francouzských vězňů
Deník Le Monde vyčíslil bilanci útoků na tři desítky zničených aut během deseti různých incidentů (ve středu pak přibyly další dva).
Video zachycující jeden z útoků je i na sociální síti Telegram - dvě maskované postavy se objevují na parkovišti s kanystrem benzinu a podpalují auta. Po zveřejnění videa se vyšetřování ujala protiteroristická prokuratura.
#France 🇫🇷: A new group called "Defense of the Rights of French Prisoners" (#DDPF) attacked multiple prisons in Toulon, Marseille, Villepinte, Nîmes, Luynes and more...
— War Noir (@war_noir) April 16, 2025
Group mostly carried out arson attacks and reportedly at least one shooting attack with "automatic weapons". pic.twitter.com/FHlVdW6cZv
Útoky se odehrály v různých městech, například ve Valence, Angers Toulonu nebo Marseille. Kromě zapalování aut byly i napadeny domy dvou zaměstnanců vězeňské správy, další zaměstnanci věznice podali žalobu na neznámého pachatele poté, co se na síti TikTok objevilo video odhalující jejich identitu a pracovní hodiny.
Na dvou zničených vozidlech, stejně jako na nedaleké zdi domu, se objevily nápisy DDPF (Obrana francouzských vězňů, případně Právo na obranu francouzských vězňů, média se u vysvětlení zkratky liší).
Kdo za útoky stojí, zatím francouzské úřady nevědí. „Neexistuje žádná preferovaná linie vyšetřování. Mohou to být skupiny politických radikálů, mohou to být skupiny těsněji spojené s organizovaným zločinem… Všechno je možné,“ citoval server FranceInfo Oliviera Christena, prokurátora pro boj proti terorismu. Dodal, že dosud nedošlo k žádnému zatčení ani soustředění se na konkrétní profily možných pachatelů. Jednou z hypotéz je takzvaný terorismus zastrašováním, jehož cílem je vyvinout tlak na obyvatelstvo a veřejné orgány.
Místo dozorcům zapálili auta vězňům
Konkrétnější byl ministr vnitra Bruno Retailleau, který se v rádiu RTL nechal slyšet, že se přiklání k tomu, že za útoky stojí „narkošmejdi“. „Národní protiteroristická prokuratura přijala opatření a má prostředky k vyřešení těchto útoků. Ať jsou ti lidé kdekoli, najdeme je,“ slíbil.
Retailleau vychází z toho, že jde o odvetu obchodníků s drogami na nový zákon o obchodu s drogami, který vláda v dubnu navrhla.
„Divil bych se, kdyby nezanechali žádné stopy, protože jsou to úplní idioti. Dostali rozkaz zapálit auta vězeňských dozorců, ale oni zapálili auta vězňů,“ posmíval se ministr vnitra. Minimálně v jednom případě skutečně pachatelé zapálili vůz muže, který si ve vězení odpykával trest.
Ve středu se k útokům vyjádřil prezident Emmanuel Macron, podle něhož budou ti, kteří se snaží zastrašit představitele věznic a násilně na tato zařízení útočí, „nalezeni, souzeni a potrestáni“. Macron také na síti X ocenil „odvahu a oddanost“ dozorců, kteří „plní zásadní poslání obrany právního státu a míru“.