Článek
Francouzské, britské a německé válečné lodě jsou u pobřeží Normandie už 80 let. Zhruba 150 vraků lodí, o kterých široká veřejnost mnohdy nemá ani tušení, jsou rájem pro potápěče. Vraky lodí nyní čekají na zápis do UNESCO.
„Ne všechny jsou dobře zachovalé, ale jsou velmi rozmanité a velmi dobře reprezentují prostředky používané během vylodění,“ uvedla archeoložka Cécile Sauvageová z oddělení podmořského archeologického výzkumu francouzského ministerstva kultury (DRASSM). Podmořské naleziště je podle ní díky své rozmanitosti skvělým dokladem historických událostí.
Na ploše 2000 kilometrů čtverečních leží na dně moře asi 120 torpédoborců, minolovek, remorkérů, kesonů, člunů a lávek pro vyloďování vojáků a techniky na plážích.
Pod vodou je také asi 30 obojživelných tanků.
Na dně Lamanšského průlivu jsou i lodě, které potopila torpéda, nebo ty, které byly ke dnu poslány cíleně a sloužily jako vlnolamy nebo opora pro vyloďování techniky.
Čištění pěti pláží, na nichž se spojenci vylodili, začalo už v zimě 1944. Anglické, belgické i jiné společnosti si zřídily provizorní sídla v obcích mezi Sainte-Mère-Église a Ouistrehamem a začaly z lodních kotlů a kondenzátorů získávat měď, mosaz a bronz.
Kovové součásti lodí tahaly na pláž, větší díly porcovaly přímo pod vodou. Miliony tun kovového šrotu skončily ve vysokých pecích ve francouzském Caen, ale také v Belgii a Británii.
Již v 70. letech 20. století se pak někteří začali zajímat o historii vraků, které zachraňovali. V roce 1995 se dva potápěči z klubu Caen (Serge David a Yves Marchaland) snažili identifikovat vraky, na které narazili.
Studovali knihy, zkoumali archivy a hovořili také s válečnými veterány. Nafotili zhruba 50 vraků ležících na dně moře v Normandii. Prováděli také průzkum pomocí sonaru s bočním snímáním. To jim umožnilo získat přehled o lokalitách a zároveň zjistit rozptýlené úlomky některých vraků.
V době, kdy bylo potápění u ztroskotaných lodí stále spojováno s hledači pokladů, sehrál klub Caen díky své trpělivé práci průkopnickou roli.
Oddělení podmořského archeologického výzkumu francouzského ministerstva kultury (DRASSM) spolupracovalo na prohledávání vraků s potápěčským klubem z Caen od 90. let.
Francie požádala o zápis vraků lodí i samotných pláží na seznam UNESCO v roce 2014. Žádost podložila detailním popisem 21 vraků a videi z nalezišť.
Čas hraje při zachování tohoto dědictví významnou roli. Sběrači kovů poškodili strukturu lodí, v jejichž útrobách tak mohou navždy zmizet nábojnice i další předměty, ale také lidské ostatky.
Téměř všechny vraky, které se vylodily v Den D u normandských pláží, jsou kovové konstrukce, které byly v naléhavé válečné situaci často postaveny rychle a z nekvalitních materiálů. Následky koroze jsou nyní značné a mnohým vrakům hrozí zřícení. Podle současných odhadů ztrácí plech na tloušťce každý rok v průměru 0,1 milimetru.
„Je důležité toto dědictví studovat hned. Kovové vraky podléhají korozi a za několik desítek let už tam nebudou,“ varuje archeoložka Sauvageová.