Článek

Maroko počátkem loňského září postihla katastrofa: během zemětřesení z 8. září, které mělo sílu 6,8 stupně, zemřely zhruba 3000 lidí a poškozeno bylo více než 60 tisíc domů. Mnozí ale i o půl roku později přežívají ve stanech a provizorních chatrčích.

Jedním ze zasažených míst bylo Douzrou ve středním Maroku. Místní tu každý den procházejí trosky v naději, že najdou kusy dřeva na topení a vaření. Snímky agentury AFP jsou z 13. února 2024.

Asi 150 rodin z Douzrou našlo útočiště o pár kilometrů dál - ve skalnatém terénu vedle silnice. S výhledem na zasněžené hory. (Lidé před malou chatrčí postavenou marockými a nizozemskými nevládními organizacemi)

Stále žijí v desítkách žlutých stanů darovaných úřady.

Stany, zakryté plachtami na ochranu před deštěm a horským chladem, zabírají každý kousek prázdné země.

Zhruba 120 rodin se dočkalo pomoci od vlády, která nabízela buď 250 dolarů měsíčně, nebo 1990 dolarů na rekonstrukci. Ty zbylé netuší, proč se na ně zapomnělo.

Marocká vláda uvedla, že do konce ledna dostalo měsíční stipendium asi 57 600 rodin a pomoc na rekonstrukci přes 44 000 domácností.

Podle místních médií od konce ledna stovky rodin z oblastí jižně od Marrákeše v provincii Taroudant a města Talat Nyacoub demonstrovaly proti opožděným platbám a pomoci na rekonstrukci během obtížných zimních podmínek.

Lidé na snímku procházejí kolem chatrčí postavených marockými a nizozemskými nevládními organizacemi v táboře poblíž zemětřesením zasažené vesnice Douzrou ve středním Maroku, 13. února.

Premiér Abdal Azíz Achanúš tvrdí, že vláda si dala za úkol reagovat na potřeby lidí rychle a efektivně. Přesto někteří zoufale touží po pomoci.