Článek

Při nebezpečné cestě přes Středozemní moře umírají každoročně stovky lidí, kteří prchají před chudobou a konflikty. Na cestě do Evropy loni zahynulo či zmizelo na 3700 migrantů.

Tragické havárie lodí, na nichž se plaví za lepším životem, jsou časté. Jednou z organizací, které se migrantům v nouzi snaží pomáhat, je španělská neziskovka Open Arms.

Uprchlíci na palubě záchranného plavidla, s nímž se Open Arms pohybuje u pobřeží Libye. Snímek ze 4. ledna 2024.

Po hlavních migračních trasách loni do Evropy přišlo či připlulo nejméně 286 tisíc migrantů, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). (Na snímku kontroluje člen nevládní organizace Open Arms loď během záchranné operace, 3. ledna.)

Nejvíce uprchlíků se loni dostalo do Itálie, a to skoro 158 tisíc. Ve srovnání s rokem 2022 to byl nárůst zhruba o 50 procent.

Pro země v „první linii“ jde o velký nápor. Itálie se proto zaměřila i na plavidla neziskových organizací a několik jich zabavila. (Na snímku kurz, kudy pluli zachránění migranti, když 3. ledna opustili pobřeží Libye.)

Země EU se až loni před Vánoci po letech vyjednávání dohodly na nových migračních a azylových pravidlech. Ta počítají s efektivnějšími kontrolami migrantů i rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu.

Aby norma začala platit, musí ji ještě schválit ministři členských zemí a plénum Evropského parlamentu. Maďarsko či Slovensko jsou ale proti. „Odmítáme formu migračního paktu, že nám bude někdo přikazovat, že buď přijmeme migranty, nebo zaplatíme pokutu,“ prohlásil před pár dny slovenský premiér Robert Fico.