Starostou Mariupolu je nyní ruský kolaborant Konstantin Ivaščenko, jenž se snaží vyvolat dojem, že se vše navrací k normálnímu životu. Na důkaz toho povolila nikým nevolená samospráva města novinářům do města nahlédnout.
Při prohlížení snímků je třeba brát v potaz, že Rusové média nepustili tam, kam si nepřáli.
Od dubna, kdy Rusko ohlásilo dobytí Mariupolu, se ukrajinské přístavní město dostalo pod kontrolu tzv. samozvané Doněcké republiky, což je ruská zástupná autorita vytvořená v roce 2014 pro dohled nad okupovanou východní Doněckou oblastí. Na snímku čekají obyvatelé Mariupolu před budovou pošty na důchody. Snímek z 5. srpna.
Ocelárna Azovstal na snímku z 5. srpna. Metalurgický areál v jihoukrajinském Mariupolu byl dlouho poslední baštou ukrajinské obrany města. Právě zde se ukrývali bojovníci z praporu Azov, vzdorující ruské agresi.
Ukrajinští obránci Mariupolu, kteří strávili měsíce společně s civilisty v Azovstalu, se dostali do zajetí invazních ruských a proruských sil v květnu, kdy se na rozkaz velení ukrajinské armády vzdali. Na snímku z 5. srpna komplex Azovstal, který byl měsíce pod ruskou palbou.
Dělníci opravují domy v Mariupolu, 1. srpna.
Ukrajinská pravda napsala, že v Mariupolu se důchody vydávají proti jmenným seznamům. Vyplácejí se v rublech a v hotovosti, kterou okupanti dovezli v obrněných vozech. Na snímku seniorky kontrolují vyvěšené seznamy. Foceno 5. srpna.
Ukrajinská pravda uvádí, že v Mariupolu je aktuálně registrováno pro vyplácení důchodů na 47 tisíc seniorů. Dalších nejméně 10 tisíc penzistů však podle listu odmítlo předkládat okupantům doklady a o penzi přišlo.
V přístavním ukrajinském městě Mariupol povraždili ruští a proruští vojáci nejspíš mnohem více civilistů než dosud odhadovaných 22 tisíc. Na snímku muž na staveništi, foceno 2. srpna.
Autobus se symboly ruské „speciální operace“ v Mariupolu, 1. srpna.
Lidé na pláži Azovského moře v Mariupolu, 31. července.
Škody po ruském ostřelování, 1. srpna.
Děti na rybách, 1. srpna.
Vraky tramvají, 1. srpna.