Článek

Kočky se potulují po historické části portorické metropole San Juan přinejmenším od poloviny 20. století. Správa národních parků USA (pod které Portoriko spadá) oznámila, že plánuje kočky z města dostat pryč.

Asi 150 koček zde stále zůstává a potuluje se kolem hradu El Morro, vojenské pevnosti postavené v 16. století, kdy byl ostrov pod španělskou koloniální nadvládou. Správa parků dala v listopadu 2023 místní skupině Save a Gato (Zachraňte kočku) půl roku na to, aby pro zvířata našla nový domov.

Pokud sdružení lhůtu nedodrží, správa parku – která kočky považuje za potenciální přenašeče nemocí – varovala, že najme firmu, která najde jiné řešení, i kdyby to mělo znamenat odchyt a utracení koček.

Toto oznámení pobouřilo zastánce práv zvířat, kteří ho považují za zbytečně tvrdé. V březnu loňského roku podala organizace Alley Cat Allies se sídlem v americkém státě Maryland žalobu na NPS, aby se jí pokusila v utracení koček zabránit.

„Je to nezákonné, nehumánní a nedává to smysl,“ řekl podle agentury AFP Yonaton Aronoff, právník organizace Alley Cat Allies, o plánu NPS na eutanazii koček.

Plán chtěla správa realizovat od 1. října, ale své rozhodnutí pozastavila, dokud nerozhodne soud. Podle agentury AP se neočekává dřív než v prvním čtvrtletí roku 2025.

Kočky mají v San Juanu dlouhou tradici. Podle AP místní věří, že některé jsou potomky koček z koloniální éry, další se do města dostaly, když je tam nechal v polovině 20. století vysadit starosta v rámci boje s potkany.

Koček se zastává i řada místních obchodníků a turistů. „Neobtěžují mě – naopak, pomáhají mému obchodu,“ svěřil se pro AFP Lucas Osorio, majitel obchodu ve starém San Juanu.

„Kromě toho tu nejsou žádné krysy, žádní škůdci,“ dodal. Jiní považují kočky za podstatnou součást identity San Juanu.
Odkud fotky pocházejí?