Desítky budov byly zničeny nebo poškozeny a na místech, kde kdysi stávaly byty a obchody, jsou nyní hromady trosek. Ulice byly srovnány se zemí. Boje poškodily školy a nemocnice, napsala dnes agentura AP.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Válka v Pásmu Gazy trvá již sedmý měsíc. Domovy musela opustit většina z 2,3 milionu obyvatel Gazy, více než 33 tisíc Palestinců – převážně žen a dětí – přišlo podle úřadů kontrolovaných Hamásem o život.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Na počátku pozemní ofenzivy byl říjnový teroristický útok, při němž teroristé z Hamásu vraždili na jihu Izraele.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Podle izraelských úřadů bylo zabito 1200 lidí, převážně civilistů, a zhruba 250 lidí bylo odvlečeno do Pásma Gazy jako rukojmí.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Válka se nejen na Chán Júnisu podepsala. „Mnoho oblastí, zejména centrum města, se stalo nevhodnými pro život,“ řekl Mahmúd Abdal Ghaní, který uprchl v prosinci, když Izrael zahájil pozemní invazi do města.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images „Zjistil jsem, že se můj dům i domy mých sousedů proměnily v trosky,“ dodal.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Izrael uvedl, že město bylo hlavní baštou Hamásu. Tvrdí, že jeho operace v několika posledních měsících vedly k likvidaci tisíců ozbrojenců a způsobily velké škody na rozsáhlé síti tunelů, které Hamás používá k přesunu zbraní a bojovníků.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Stažení vojáků nyní umožnilo některým Palestincům vrátit se do oblasti, prohrabat se horami trosek a pokusit se najít zbytky svého majetku.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Nadžva Ajášová vylíčila, že se nemohla dostat do bytu své rodiny ve třetím patře, protože schody byly pryč. Její bratr se přes zkázu vyšplhal nahoru a dostal dolů nějaké věci, včetně lehčího oblečení pro její děti.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Básil abú Násir uprchl z Chán Júnisu poté, co jeho dům v lednu zasáhl letecký útok. Nyní popsal, že se velká část města proměnila v trosky.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images V neděli, krátce poté, co armáda oznámila, že se stáhla, bylo možné vidět fronty Palestinců opouštějících Chán Júnis s mizivým majetkem. Pěšky a na kolech si nesli igelitové tašky a koše na prádlo s tím, co se jim podařilo nashromáždit, zpět na místo, kam byli vysídleni.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Na snímku dělníci opravují komunikační infrastrukturu. (Chán Júnis, 8. dubna.)
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Vojenský exodus z Chán Júnisu přichází před očekávanou izraelskou ofenzivou v Rafáhu, nejjižnějším městě Pásma Gazy, kam utekly statisíce lidí a které je podle Izraele poslední velkou baštou Hamásu. Ukrývá se tam přibližně 1,4 milionu lidí – více než polovina obyvatel Gazy.
Foto: Yasser Qudaih/Anadolu, Getty Images Možnost návratu do Chán Júnisu by mohla tlaku na Rafáh ulevit. Mnozí z nich ale nemají domov, kam by se mohli vrátit. Město je také pravděpodobně plné nevybuchlých bomb.