Izraelští osadníci zničili v neděli Palestincům 350 olivovníků nedaleko vesnice Džit, která leží na východ od města Kalkílija. Skupina mužů z osady Kedumim pokácela stovky stromů na palestinské půdě, mnohé stromy byly více než 13 let staré.
Studie z roku 2012 zjistila, že od začátku okupace palestinských území v roce 1967 bylo zničeno už více než 800 tisíc olivovníků. Důvod je jasný – na pěstování oliv finančně závisí na 100 tisíc obyvatel Západního břehu Jordánu. Vývoz oliv pak tvoří důležitou část palestinské ekonomiky.
Násilí se v posledním roce na Západním břehu vystupňovalo, když zde loni na jaře izraelská armáda zintenzivnila razie v oblasti po sérii útoků palestinských radikálů, kteří zabili na různých místech v zemi dvě desítky lidí. Na snímku střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskými silami během protestu proti vyvlastnění palestinské půdy Izraelem ve vesnici Kfar Kaddúm na Západním břehu Jordánu, která se nachází 13 kilometrů západně od Nábulusu.
Na snímku se izraelské bezpečnostní síly snaží za použití zvukových granátů a slzného plynu vyhnat palestinské vlastníky půdy, kteří se ve vesnici al-Džawaja snaží dostat na svá pole. Vyfoceno 20. ledna jižně od města Hebron na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu.
Od letošního 1. ledna izraelské síly podle informací agentury Reuters na Západním břehu Jordánu zabily nejméně 18 Palestinců, včetně civilistů a ozbrojenců. Na snímku zastřelený Palestinec vojáky na Západním břehu Jordánu, vyfoceno 17. ledna.
Loňský rok pak patřil k nejhorším od roku 2004 co do počtu zabitých Palestinců na okupovaném Západním břehu při střetech s izraelskou armádou, zemřelo jich nejméně 150. Na snímku se izraelské síly střetly s Palestinci během demonstrace proti výstavbě židovských osad v palestinské vesnici Bajt Dadžan v Nábulusu na Západním břehu, 20. ledna.
Izrael za války v roce 1967 obsadil východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, tedy oblasti, ve kterých Palestinci usilují o vytvoření nezávislého státu. Na snímku izraelské síly 21. ledna po stupňujících nepokojích mezi Židy a Palestinci na okupovaném břehu Jordánu.
Izraelští osadníci při posledním, nedělním útoku na palestinské živobytí na Západním břehu Jordánu zničili 350 olivovníků v hájích poblíž vesnice Džit na východ od města Kalkílija.
Kácení olivovníků je stále běžnější taktikou, kterou používají expanzní osadníci, aby vyhnali Palestince z jejich půdy, zničili jejich úrodu a odřízli jejich příjmy. Na snímku izraelské bezpečnostní síly konfiskují rostliny palestinských zemědělců ve vesnici al-Džavaja, jižně od Hebronu, na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, 20. ledna.
Letecký snímek ukazuje izraelskou pohraniční stráž přijíždějící evakuovat židovské osadníky, kteří se pokoušející obnovit ilegální osadu Or Chajm poblíž osady Migdalim na severu okupovaného Západního břehu, 22. ledna.
Na snímku se palestinští demonstranti snaží umístit palestinskou vlajku na izraelskou kontroverzní separační bariéru poblíž vesnice Kalandíja jako protest proti izraelským plánům rozšířit průmyslovou zónu osady Atarot a postavit v této oblasti novou osadu. Vyfoceno na okupovaném Západním břehu, 20. ledna.
Na snímku lidé protestují proti izraelským plánům na rozšíření průmyslové zóny osady Atarot a na výstavbu nové osady v této oblasti.
Obavy z větších izraelsko-palestinských střetů panují v souvislosti s nástupem nové vlády Benjamina Netanjahua, která se úřadu ujala na konci prosince a v níž jsou zastoupeny i krajně pravicové strany. Snímek z okupovaného Západního břehu Jordánu, 22. ledna.
V programu kabinetu je i další rozšiřování osad na Západním břehu, který Izrael obsadil v roce 1967, zatímco Palestinci ho chtějí za součást svého budoucího státu. Budování osad na území, kde žije asi 2,5 milionu Palestinců a na 500 000 Izraelců, považuje většina zemí za porušení mezinárodního práva.