Článek

Do albánského přístavu Shëngjin, kde Itálie nechala postavit jedno ze dvou středisek pro migranty, ve středu dorazila loď italského námořnictva Libra s deseti Bangladéšany a šesti Egypťany.

Tito muži byli zachráněni ve Středozemním moři v neděli z chatrných člunů, jimiž s dalšími běženci vypluli z Libye. Ženy, děti či muže ve špatném zdravotním stavu italské námořnictvo před tím vylodilo na Lampeduse.

V Shëngjinu muži projdou další prověrkou, tu první už absolvovali na lodi. Do Albánie totiž italské úřady budou posílat jen dospělé muže, kteří pocházejí ze zemí, jež Itálie považuje za bezpečné.

Pokud připlují s rodinou, neměli by od ní být odděleni a měli by být odvezeni do Itálie. Seznam bezpečných zemí Itálie nedávno rozšířila z 15 na 21, přidala na něj mimo jiné Bangladéš, Egypt či Tunisko. Podle deníku The Guardian tak lze očekávat, že valná většina žádostí v případě migrantů odvezených do Albánie bude zamítnuta, jelikož žadatelé pochází z bezpečných zemí. (Na snímku v pozadí italská loď mířící do Albánie, 16. října).

Po registraci v Shëngjinu zamíří běženci do asi 20 kilometrů vzdáleného tábora na bývalé vojenské základně Gjadër, kde budou čekat na vyřízení své žádosti o azyl od italských úřadů.

Řízení má podle italské vlády trvat maximálně čtyři týdny, což ale někteří zpochybňují jako nereálné. Ti, jejichž žádosti budou zamítnuty, mají být z Albánie deportováni do zemí původu. (Na snímku nově postavené středisko pro migranty.)

Dvě střediska v Albánii, jejichž provoz Itálii vyjde ročně na zhruba čtyři miliardy korun, se otevřela až minulý týden po několika odkladech. Měsíčně tam italské ministerstvo vnitra plánuje umístit maximálně 3000 žadatelů o azyl, které zachytí v mezinárodních vodách italská pobřežní stráž.

Střediska budou fungovat pod italskou jurisdikcí, uvnitř táborů budou italští policisté a vnější bezpečnost zajistí Albánie. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bude první tři měsíce situaci kontrolovat. (Nově postavené středisko pro migranty, 16. října.)

Strany italské vládní koalice, které prosazují přísnou migrační politiku, dlouhodobě žádaly v EU, aby jí unijní státy s náporem migrantů pomohly. Za posledních 12 let se do Itálie po moři dostal podle agentury Reuters víc než milion migrantů.