Brazilský stát Amazonas trpí po extrémně teplé zimě suchem. Na snímku pluje kánoe řekou Rio Negro, 25. září.
Vláda státu Amazonas vyhlásila 12. září stav ekologické nouze kvůli vysokému počtu požárů a velkému suchu. Kvůli řekám s nízkou hladinou vody má region potíže s distribucí potravin do vnitrozemí.
Nízká hladina řeky Rio Negro v Irandubě ve státě Amazonas, vyfoceno 23. září. Rio Negro je největším levostranným přítokem Amazonky, řekou zpravidla teče asi sedmina vody z celého povodí největší řeky světa.
Některé části Brazílie letos zaznamenaly nejteplejší astronomickou zimu od roku 1961. Podle agentury EFE bylo na severu a v centrální části země více než 70 dní přes 30 stupňů Celsia. Ve státě Sao Paulo zaznamenali tak vysoké teploty během více než 50 dní.
A nyní zažívá Brazílie vlnu jarních veder, během níž teploty v některých oblastech přesahují 40 stupňů Celsia. Nejhůře postižena jsou velká města Rio de Janeiro a Sao Paulo a některé oblasti v Amazonii, kde vedra přispívají k požárům.
Už začátkem září klesala hladina řeky na některých místech i o 20 centimetrů denně, napsal brazilský server Globo. Nejhorší situace přitom nastává až v říjnu. I přes velké úbytky vody se ale letošek zatím nevyrovná roku 2010, kdy se psalo o nejnižší hladině Ria Negra za celé století.
Stánek s rybami na břehu řeky Rio Negro v Irandubě, 23. září.
Letecký snímek řeky Rio Negro s velmi nízkou hladinou vody v okrese Cacau Pirera ve státě Amazonas, 25. září.
Někteří experti to přičítají klimatickým změnám a také fenoménu El Niňo.
Hausbóty a uvázlý člun na řece Rio Negro v okrese Cacau Pirera, 25. září.
Přístavní zóna ve městě Manaus, kterou protéká amazonská řeka Rio Negro, 23. září. Hlavní město státu Amazonas leží na soutoku této řeky s Amazonkou.
Kudy teče řeka Rio Negro?