Článek
Finské úřady ve čtvrtek převzaly kontrolu nad tankerem plujícím z Ruska. Plavidlo plující pod vlajkou Cookových ostrovů podezírají v souvislosti se středečním poškozením podmořského energetického a internetového kabelu EstLink2 mezi Finskem a Estonskem. Estonská a finská vláda se ve čtvrtek podle agentury AP kvůli incidentu scházejí k mimořádným zasedáním.
Finské úřady uvedly, že pohraniční stráž, která velí v Baltském moři, vstoupila na palubu lodi Eagle S a odplula s ní do finských vod. „Z naší strany vyšetřujeme závažnou sabotáž,“ řekl šéf finského národního úřadu pro vyšetřování Robin Lardot. „Podle našich informací poškození způsobila kotva plavidla, která je předmětem vyšetřování,“ dodal Lardot.
Podle médií je loď považována za součást ruské „stínové flotily“, což jsou plavidla, která Rusko využívá jen neoficiálně, aby obešlo sankce a mohlo vyvážet například svou ropu. „V tuto chvíli předpokládáme, že jde o loď patřící ke stínové flotile,“ řekl podle deníku Financial Times zástupce finského celního úřadu.
Země z baltského regionu se obávají sabotážních činů po několika narušeních podmořských kabelů i produktovodů od roku 2022. Skupina 12 západních zemí 16. prosince také oznámila, že se dohodla na opatřeních, která mají odradit Rusko od využívání takzvané stínové flotily a zvýšit pro Moskvu náklady na její válku proti Ukrajině.
„Musíme být schopni předcházet rizikům, která představují lodě patřící do ruské stínové flotily,“ uvedl ve čtvrtek na sociální síti X finský prezident Alexander Stubb.
Litevský ministr zahraničí Kestutis Budrys ve čtvrtek podle agentury Reuters uvedl, že rostoucí počet incidentů v Baltském moři by měl sloužit jako jasné a naléhavé varování NATO a Evropské unii, aby výrazně posílily ochranu zdejší podmořské infrastruktury.