Článek
Slovenský premiér a předseda strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico dnes oznámil, že navrhne změny ve vládě, pokud dva vládní partneři jeho strany do příštího pondělí nezajistí po ztrátě poslanců obnovení koaliční většiny ve sněmovně. Fico to uvedl v dnešním prohlášení úřadu vlády. Předseda nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko v reakci podle médií obvinil Fica z porušení koaliční dohody.
Tříčlenná slovenská vládní koalice přišla o většinu ve sněmovně poté, co Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) v lednu vyloučil ze svých řad dva poslance a jeden další poslanec Hlasu-SD pak minulý týden přestoupil k trojici nezařazených poslanců, která už loni na podzim opustila klub SNS. Tito všichni nezařazení zákonodárci se sice nepřidali k opozici, svými postoji už ale dříve komplikovali vládní koalici hlasování ve sněmovně. Některé sporné návrhy proto vládní strany opakovaně odsouvaly z programu schůzí parlamentu, ve kterém trojice nynějších vládních stran měla po volbách většinu pouze čtyř hlasů.
Fico uvedl, že ho Hlas-SD a SNS požádaly o čas do 17. února, kdy chtějí předložit návrhy řešení k obnovení vládní většiny. „Pokud Hlas-SD a SNS do tohoto termínu nedosáhnou vnitrostranické dohody s poslanci, kteří opustili jejich kluby, akceptují, že předseda Směru z pozice předsedy vlády přistoupí k řešení krizové situace a hned v ten samý den navrhne prezidentovi vícero změn ve vládě,“ uvedl premiér. Dříve Fico nevylučoval ani možnost konání předčasných voleb.
Šéf vládní strany SNS Danko označil postup, kterým chce Fico řešit krizi v koalici, za porušení koaliční dohody. Podle agentury TASR to Danko uvedl v otevřeném dopisu premiérovi, kterému Danko také vzkázal, že nemůže ministry měnit bezu souhlasu jejich mateřských stran. Tvrdil rovněž, že Fico chce odebrat jedno ministerské křeslo jak Hlasu-SD, tak SNS.
Nynější slovenské vládní strany v koaliční dohodě sice uznaly ústavní právo premiéra navrhovat hlavě státu jmenování a odvolání členů kabinetu, současně se ale shodly, že bez předchozího souhlasu příslušné strany by uvedený krok ministerského předsedy znamenal hrubé porušení koaliční smlouvy. Ta mimo jiné upravuje vztahy mezi stranami vládní koalice včetně rozdělení příslušných funkcí ve vládě a ve sněmovně.
Například místopředseda Hlasu-SD a ministr sociálních věcí Erik Tomáš dříve řekl, že kvůli změněným poměrům ve sněmovně je třeba upravit i poměry ve vládě. Tvrdil, že se debatuje o dvou pozicích v kabinetu.
Hlas-SD, jehož rozhodnutí po předloňských volbách bylo klíčové pro vznik současné vlády, obsadil v kabinetu sedm míst. Stejný počet má i Směr-SD, který ve volbách získal ve sněmovně výrazně více křesel, a to 42, než Hlas-SD s 27 mandáty. SNS připadla tři ministerstva, včetně nově vzniklého ministerstva cestovního ruchu a sportu.
SNS ve volbách získala jen deset parlamentních křesel a po sporech se skupinou poslanců kolem neúspěšného kandidáta na ministra životního prostředí Rudolfa Huliaka ji před zánikem poslaneckého klubu zachránil přestup jednoho z poslanců Směru-SD do jejího klubu. Loni Huliak a jeho dva kolegové neuspěli s požadavkem formálně upravit své vztahy s vládními stranami a ani s návrhem na přidělení jednoho ministerského křesla. Poté, co se k poslancům kolem Huliaka přidal již bývalý poslanec Hlasu-SD Roman Malatinec, nemá vládní koalice bez podpory těchto čtyř poslanců většinu ve sněmovně.
Spory ve vládní koalici se projevily už po zvolení bývalého šéfa Hlasu-SD a parlamentu Petera Pellegriniho hlavou státu v přímé prezidentské volbě loni v dubnu. Nárok na uvolněnou funkci šéfa sněmovny vznesl Danko, byť podle koaliční smlouvy křeslo patří Hlasu-SD. Na konci loňska Danko od uvedeného požadavku ustoupil.