Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve velkých městech Keni se konají demonstrace na protest proti rostoucímu počtu případů vražd žen a dalšího násilí na ženách. Shromáždily se stovky lidí, někteří nesou transparenty se jmény zabitých.
Hesla demonstrantů zněla „Jen slabí muži zabíjejí ženy“. To samé ve svahilštině skandovaly samotné ženy.
Protesty následovaly po sérii hrůzných vražd žen. Byla mezi nimi i Starlet Wahu, šestadvacetiletá instagramová osobnost, jejíž rozčtvrcené ostatky byly nalezeny nacpané v igelitové tašce v bytě pronajatém přes Airbnb.
Podle webu Aljazeera byly od začátku letošního roku spáchány minimálně čtyři vraždy s genderovým motivem. Amnesty International uvádí, že v letech 2016 až 2023 bylo v Keni zaznamenáno více než 500 případů femicidy, tedy případů ublížení na zdraví či vraždy z tohoto motivu. Mnohé z obětí byly zabity intimními partnery nebo známými osobami.
Dřív se tomu chybně říkalo zločin z vášně. Femicida je vražda ženy z prostého důvodu: Že je žena
Organizátoři dnešních protestů podle BBC chtějí, aby úřady urychleně zajistily spravedlnost pro všechny nedávné oběti sexuálního a genderově podmíněného násilí. Podle desítek místních skupin hájících práva musí vláda vyhlásit femicidu za specifický trestný čin, odlišný od vraždy.
Vládní průzkum z roku 2022 zjistil, že nejméně každá třetí keňská žena někdy v životě zažila fyzické násilí.