Článek
Kanadský premiér Justin Trudeau obvinil Čínu z pokusu o vměšování se do voleb, hraní „agresivní hry“ s demokraciemi a cílení na kanadské instituce. Šlo o reakci na to, že kanadské zpravodajské služby identifikovaly „tajnou síť“ kandidátů podporovaných Pekingem při nedávných volbách.
Jak píší kanadská média, Čína podle zpravodajců ve federálních volbách v roce 2019 podporovala nejméně 11 kandidátů. „Peking jim měl posílat peníze, čínští agenti pak působili jako jejich poradci v kampani,“ uvedla stanice Global News.
V jednom případě putovala finanční injekce ve výši 250 tisíc kanadských dolarů (asi 4,5 milionu korun) prostřednictvím kanceláře poslance provincie Ontario.
Operace, která byla údajně řízena z čínského konzulátu v Torontu, se také snažila umístit agenty do kanceláří úřadujících poslanců ve snaze ovlivnit politiku, jak tvrdí Global News. Čínská strana se také měla snažit o „kooptaci a zkorumpování“ bývalých kanadských úředníků ve snaze získat vliv v politických kruzích.
Pokusy o vměšování se údajně týkaly obou hlavních politických stran – Trudeauovy Liberální strany i opoziční Konzervativní strany. Není však jasné, zda byla operace úspěšná.
Čínští představitelé v Kanadě na otázky Global News ohledně těchto obvinění neodpověděli.
Kanada vyhání Čínu z těžby kritických surovin
Kanada nařídila Číně, aby okamžitě prodala své podíly ve třech kanadských těžebních společnostech. Spolu s celosvětovou poptávkou po kritických kovech a nerostech totiž v Ottawě rostou i obavy z ohrožení národní bezpečnosti.
„Přijali jsme významná opatření k posílení integrity našich volebních procesů a našich systémů a budeme i nadále investovat do boje proti ovlivňování voleb, proti zahraničnímu vměšování do našich demokracií a institucí,“ řekl v pondělí novinářům Trudeau.
„Bohužel jsme svědky toho, že země, státní aktéři z celého světa, ať už je to Čína, nebo jiní, pokračují v agresivních hrách s našimi institucemi, s našimi demokraciemi,“ dodal.
Falešné policejní stanice jsou i v Praze
Kanada v posledních týdnech proti čínskému vlivu značně brojí. Kanadští úředníci zároveň vyšetřují obvinění, že Čína otevřela na kanadském území neoficiální „policejní“ stanice. Podle kanadské policie se zprávy o „trestné činnosti v souvislosti s takzvanými ‚policejními‘ stanicemi“ týkají i řady evropských zemí.
Here is an investigation report by Safeguard Defenders which says China has established police station over 20 countries including 3 in Africa - Tanzania, Nigeria and Lesotho; Beijing dismisses it as 'fake news' https://t.co/9zJ1JNXvhz pic.twitter.com/UMf8GzxQnp
— 𝐉𝐚𝐬𝐮𝐬𝐢 (@Chahali) October 20, 2022
Několik států EU včetně Irska a Nizozemska již Číně nařídilo, aby tato policejní stanoviště uzavřela. Stanice měly údajně sloužit k vytváření nátlaku na odpůrce vlády, aby se vrátili do Číny a čelili obvinění z trestných činů.
Nizozemská média nalezla důkazy o tom, že takzvané zámořské služebny, které slibují poskytování diplomatických služeb, byly využívány ke snaze umlčet čínské disidenty v Evropě.
Problém se týká i České republiky. Dvě policejní stanice se nacházejí i v Praze. Podle projektu Sinopsis se čínská vláda v rámci tzv. jednotné fronty snaží udržovat dohled nad co největším množstvím čínských občanů v ČLR i v zahraničí, sjednocovat je a s jejich pomocí prosazovat své zájmy.
„V České republice jsme se mohli s působením jednotné fronty blíže seznámit kupříkladu při návštěvě generálního tajemníka Si Ťin-pchinga, kdy krajanské čínské spolky pod vedením místní ambasády zorganizovaly jeho mohutné přivítání a umlčování protestujících občanů, a to za přihlížení české policie,“ píše server.
Aktivity dvou čínských center v Praze sleduje i Bezpečnostní informační služba (BIS).
Nelegální „policejní stanice“ nejsou jediným příkladem vměšování Číny do českých záležitostí za poslední týdny. Na sociální síti Facebook probíhala manipulace s českou veřejností prostřednictvím stránky Návrat České republiky Čechům.
Detailněji: Čína v Česku šíří proruskou propagandu
„Cílem nemusela být přímo podpora Ruska a jeho válečného úsilí. Čínské účty také mohly ‚pouze‘ využívat polarizace kolem Ruska k tomu, aby vykreslily Čínu jako ‚racionální velmoc‘,“ píše v článku Seznam Zpráv Pavel Kasík.
„Občané musí být v centru pozornosti české vlády. V této skupině můžete svobodně vyjádřit svou nespokojenost a hněv s vládou (Petra) Fialy, a to nejen v domácích otázkách, ale i v zahraniční politice,“ vyzývala facebooková stránka české občany. „Diskutujte o tom, jak provádět legitimní akce, které bychom Filovou vládu přiměli ke změnám, nebo dokonce k jejímu svržení.“
Přestože po jazykové stránce je text víceméně český, jeho autor se mnohem více zajímal právě o tu „zahraniční politiku“. Facebook totiž odhalil, že tato stránka byla součástí informační kampaně koordinované z Číny.
Česká odnož čínské operace byla menší než ta americká. Rozjela se koncem července 2022 a začala založením několika falešných profilů s českými jmény. Ty také dohromady založily skupinu, na které sdílely memy týkající se české domácí politiky.
Nejčastěji se týkaly vysokých cen energie a kritizovaly, že Česko podporuje Ukrajinu. Další texty vinily české vládní představitele z toho, že „upřednostňují Ukrajinu před vlastními občany“ a že jsou „loutkou EU a USA“.
Zajímavostí je, že stránka využívala proruských dezinformačních narativů. Čínské účty například sdílely ruské dezinformace o „amerických biolaboratořích na Ukrajině“. Celkově se ale této konkrétní informační operaci v Česku moc nedařilo. Než ji facebook smazal, nasbírala jen jednotky sledujících.