Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V posledních třech letech zasáhly některé části Afriky extrémní povětrnostní a klimatické jevy – tropické bouře, záplavy a sucho, které způsobily hlad a vysídlení. Zanechávají za sebou další smrtelnou hrozbu: jedny z nejhorších epidemií cholery na kontinentu.
V jižní a východní Africe zemřelo od počátku série epidemií cholery na konci roku 2021 více než 6000 lidí a bylo zaznamenáno téměř 350 000 případů, píše agentura AP.
Týká se to celé řady zemí – v Malawi a Zambii byla zaznamenána nejhorší epidemie v historii. V Zimbabwe už proběhlo několik vln a silně postiženy byly i Mosambik, Keňa, Etiopie nebo Somálsko.
Podle zdravotních úřadů, vědců a humanitárních organizací je bezprecedentní nárůst bakteriální infekce nejnovějším příkladem toho, jak drastický dopad má počasí v Africe. Všechny zmíněné země v poslední době bojovaly se záplavami nebo suchem, někdy s oběma fenomény.
Cholera je přenášena vodou a její přenos extrémní počasí jen usnadňuje. „Epidemie jsou mnohem větší, protože extrémní klimatické jevy jsou mnohem častější,“ řekl Tulio de Oliveira, vědec z Jihoafrické republiky, který se zabývá studiem nemocí v rozvojovém světě.