Hlavní obsah

Expert o útocích: Situace se změnila, policie už vše ochránit nezvládne

Foto: Profimedia.cz

Vyklizené vánoční trhy po útoku v německém Magdeburku.

aktualizováno •

Nejméně čtyři lidé zemřeli a šest až sedm desítek dalších utrpělo zranění při pátečním útoku na vánoční trh v Magdeburku v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Útoku autem na vánočním trhu nelze stoprocentně předejít. Část svojí bezpečnosti musí na sebe vzít i lidé. Dívat se kolem sebe, být trošku obezřetnější,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy bezpečnostní poradce a bývalý příslušník elitní jednotky vojenské policie SOG Lumír Němec.

„Co se týče nájezdu vozidla, jde v podstatě o velký a měkký cíl. V období vánočních trhů se na relativně malém prostoru pohybuje hodně lidí,“ vysvětluje Němec, proč jsou pro útočníky podobné údery stále lákavé.

Bezpečnostní poradce se v rozhovoru vyjadřuje i k tomu, jak se stále daří podobné útoky provádět, a připomíná i základní pravidla, jak se v takové situaci chovat.

Proč jsou pro útočníky stále lákavé útoky vozidly na veřejné prostory a zvláště pak na trhy?

Co se týče nájezdu vozidla, jde v podstatě o velký a měkký cíl. V období vánočních trhů se na relativně malém prostoru pohybuje hodně lidí. A pak samozřejmě – a teď spekulují o motivaci útočníka – může tam být také symbolika spojená s Vánocemi, křesťanstvím a evropskými tradicemi. Pokud by šlo o teroristický útok a útočník byl muslimského vyznání, symbolika by tam rozhodně hrála roli. To jsou dva faktory, které se v tomto případě slučují, proč zrovna vánoční trhy.

V Evropě už máme zkušenosti s útoky vozidly do davu, proč se stále daří útočníkům je provést?

Víceméně je to proto, že je tam možnost na ty trhy nějakým způsobem zajet nebo přímo vjet, ale tady se dostáváme k druhé věci. Vy ten trh zabezpečíte, dáte tam zábrany, dneska ty technické prostředky existují, jsou mobilní, můžete je tam navést a zabezpečit prostor.

Takže útočník nenajede přímo na vánoční trhy, ale najede do lidí třeba o ulici vedle. Tím, že najede až o ulici dál, budou ztráty na lidských životech stejné, ale už to ztrácí tu symboliku, že najel na vánoční trhy, a to může být pro někoho méně lákavé. Záleží vysloveně na tom, jak jsou vánoční trhy zabezpečené právě proti takovému nájezdu. Pokud je zabezpečení udělané odborníkem, který tomu rozumí, tak se to dá zabezpečit, ale samozřejmě je to otázka prostředků a peněz, protože tohle všechno něco stojí.

Dá se útoku předejít nějakými, řekněme, psychologickými prvky, že to dotyčného už předem odradí od akce?

Zabezpečení měkkých cílů má vlastně dva významy, jeden fyzický/mechanický a druhý je psychologický. Platí už ten psychologický efekt, že vidí, jak jsou trhy zabezpečené a on se tam jednoduše nedostane. Můžete to navýšit i počtem policistů, kdy uvidí, že tam je víc lidí od bezpečnostních složek a to mu třeba znemožní útok a následný útěk. Ale bavíme se opravdu v obecné rovině, to jsou nějaká pravidla zabezpečení měkkých cílů, ale nikdy nebudeme schopni vše zabezpečit na sto procent. Uvedu příklad, rozhodnu se, že na vánoční trh najedu náklaďákem. Vy jej zabezpečíte proti nájezdu vozu a já se pak najednou rozhodnu, že si vezmu nůž a začnu útočit. Takže stoprocentní jistota tam nebude nikdy.

Tady je potřeba si uvědomit jednu věc. A mnoho zemí už na to úplně přechází, protože musí dojít ke změně myšlení společnosti. Situace se mění a změní, ať už se jedná o útoky autem, teroristické útoky nebo útoky aktivních střelců. Co se týká cíle teroristických útoků, tak oproti minulosti je dneska jediný cíl, pozabíjet co největší množství lidí. A přestože navýšíte počet policistů na trojnásobek, stejně nikdy nemohou být všude. Lidé se musí stát součástí bezpečnostního systému, vzít část svojí bezpečnosti na sebe. Dívat se kolem sebe, být trošku obezřetnější, všímat si kolem, co se děje, to jsou všechno jednotlivé malé bezpečnostní prvky, které se pak ve finále skládají v nějaký celek, který může přispět bezpečnosti. Ale abych vám řekl, že to někdy stoprocentně budeme schopni ochránit, tak si myslím, že to úplně nejde.

Jak je těžké odhalit a zneškodnit takzvané osamělé vlky?

Je to kus od kusu. Samozřejmě záleží na druhu daného útoku. U lidí, kterým se říká osamělí vlci, tam je obrovský problém i s tím předchozím odhalením. Pokud ti lidé nikde nic neprezentují a jenom si v hlavě připravují nějaký plán útoku, tak tam úspěšnost odhalení tajnými službami není nějaká vysoká.

A když už k útoku dojde, u zpacifikování útočníka samozřejmě záleží, kde k němu dochází. Je tu totiž další riziko. Útok vozidlem může být primární , ale pak tam může být sekundární útok, že auto bude naplněno nějakou výbušninou, takže to jsou rizika, která zasahující složky musí na místě a v daný okamžik zvážit.

Každá situace je unikátní a existují samozřejmě nějaká pravidla, jakým způsobem se máte přiblížit vozidlu, co máte dělat, ale vždycky si to ten zasahující bude muset rozhodnout podle toho, jak situace vypadá.

Když už k útoku dojde. Co dělat?

Utéct. Obecně jsou tři pravidla: Uteč, ukryj se a bojuj. Utéct je to nejlepší, co můžete udělat. Ale samozřejmě pokud nemáte možnost utéct, jste třeba v obchodním domě, zkuste se schovat. Do střetu s útočníkem běžte pouze, když máte před sebou dvě možnosti. To znamená, neudělám nic a umřu, nebo zkusím něco udělat a třeba mi to vyjde, ale primárně, utéct je to nejlepší, co můžete udělat.

Je trh specifické místo, pro který platí speciální pravidla, jak se chovat během útoku?

Není. Záleží na druhu útoku, ale u trhu máte relativně otevřený prostor, na rozdíl třeba od útoku v budovách. Máte výrazně větší šanci z místa utéct. Je to samozřejmě komplikované, protože je tam hodně lidí a tlačenice, ale primární snaha má být snažit se odtamtud dostat pryč.

Útok v Magdeburku

Základní informace o útoku ve východoněmeckém městě:

Kdo je muž, který řídil auto:

Fotografie a video z místa činu:

Doporučované