Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Palubní protisrážkový systém nemusel v tomto případě fungovat,“ říká k leteckému neštěstí ve Washingtonu Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.
Komerční stroj společnosti American Airlines s 64 lidmi na palubě se ve středu večer místního času srazil u washingtonského letiště s armádním vrtulníkem Black Hawk a spadl do řeky Potomac.
Letecký expert upozorňuje, že podobné srážky jsou výjimečné. Je si ale jistý, že Američané mají všechny předpoklady pro odhalení příčin neštěstí.
Voda v řece Potomac není hluboká, a černé skříňky proto nebude problém vylovit a jejich údaje analyzovat.
Ve Washingtonu se srazilo dopravní letadlo s vojenským vrtulníkem, který právě absolvoval cvičný let. Jaké jsou v tomto ohledu předpisy? Mohou se křížit letové dráhy armádního a civilního stroje?
Bohužel neznám detailní postupy ve Spojených státech amerických, ale k nehodě došlo u mezinárodního letiště, kde funguje služba řízení letového provozu.
Letadla jsou nějak vybavená, ale nevím, jak konkrétně byl vybaven Black Hawk atd. Viděl jsem nějaké záběry z bezpečnostních kamer, ale ty mohou být zkreslené.
Posádky musí každopádně být na příjmu – letiště je řízené, nemůžete se u něj pohybovat bez spojení. Jde také o výšku. Letadlo se nacházelo pár stovek metrů před prahem dráhy ve výšce asi 60 metrů nad zemí a ve stejné výšce pravděpodobně letěl i vrtulník. Víme tedy, že letadlo klesalo, zatímco vrtulník letěl v horizontálním letu.
Můžeme se ptát, proč letěl tak nízko, když je to nad městem, ale to už narážíme na postupy, které bohužel neznám.

Místo neštěstí.
Rozumím. Když odhlédneme od řízení letového provozu a připustíme, že nějakým způsobem selže, má letadlo nebo vrtulník nějaké senzory, které je upozorní na blížící se nebezpečí?
Dopravní letouny jsou samozřejmě vybaveny protisrážkovým systémem TCAS (palubní protisrážkový systém, pozn. red.), který v případě nebezpečí dává pilotovi pokyny, aby stoupal nebo klesal.
Když jdou ale letadla proti sobě ve stejných výškách a letadlo je vrtulníkem v uvozovkách doháněno nebo se k němu blíží z boku – na záběrech z kamer to není dobře vidět –, tak tento systém před sebou nic nevidí. Pokud jde o modernější vrtulníky Black Hawk, tak ty mají vybavení, které je srovnatelné s nejmodernějšími dopravními letadly, ale taky to mohla být nějaká starší verze nebo nějaký cvičný stroj. To ale zase jen spekulujeme.
Jak často dochází k nehodám, kdy se armádní stroj střetne s civilním? Je to výjimečné?
Je to samozřejmě výjimečné. Vůbec bych ani nespecifikoval, zda jde o armádní, či civilní stroj. Podstatou je, že jde o létající stroje, které by se v této fázi letu potkat prostě neměly.
Nedávno se podobná událost stala v Japonsku, v rámci nějakého požáru tam byl nějaký vrtulník, který se pohyboval také v nízké výšce a srazil se s letadlem, které šlo na přistání. Tyto situace se stávají výjimečně, ojediněle, o to více všechny překvapí.
V letectví se bohužel občas stávají věci, nad kterými kolikrát žasneme i my odborníci.
Jisté ale je, že američtí kolegové to vyšetří. Mají k dispozici všechna data, řeka není hluboká, vše se vyloví a zjistí z černých skříněk. Bude to ale samozřejmě dlouhá práce. Po vytažení trosek se zjistí, v jaké poloze se stroje setkaly, půjde pak o poučení pro místní – jak ale říkám, neznám, jak mají nastavena pravidla. Počasí bylo normální, na záběrech není vidět žádná mlha.