Hlavní obsah

Exministr obrany obvinil Izrael z páchání válečných zločinů

Foto: Israel Defense Forces

Izraelská armáda v Gaze operuje od loňského podzimu, a to v reakci na brutální útok teroristů z Hamásu.

Prohlášení Mošeho Ja'alona přišla v době, kdy se politici napříč spektrem sjednotili v odporu proti vydání zatykače na premiéra a exministra obrany a zároveň během sílící kritiky postupu izraelské armády v Gaze.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Exministr obrany a někdejší náčelník generálního štábu Moše Ja'alon o víkendu obvinil Izrael z páchání válečných zločinů a etnických čistek v Pásmu Gazy.

„Cesta, kterou nás táhnou, je okupovat, anektovat a etnicky vyčistit –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ podívejte se na severní Pásmo,“ uvedl nejprve v sobotu podle listu The New York Times na adresu vlády premiéra Benjamina Netanjahua.

Země se podle Ja'alona vydává směrem k budování osad v Gaze, což podporují krajně pravicoví politici v současném kabinetu.

V neděli pak veřejnoprávnímu rozhlasu řekl, že Netanjahuova vláda vystavuje izraelské velitele žalobám u Mezinárodního trestního soudu (ICC) a ohrožuje tím jejich životy. „Mluvím jménem velitelů IDF, kteří působí v severním Pásmu,“ vysvětlil Ja'alon rozhlasové stanici Rešet Bet. „Obrátili se na mě a vyjádřili obavy z toho, co se tam děje.“

V dalším rozhovoru, odvysílaném v neděli večer, dokonce pronesl, že už netvrdí, že Izrael má nejmorálnější armádu na světě. V televizi Channel 12 se nechal slyšet, že je pro něj těžké to říkat, ale že politické vedení Izraele „korumpuje armádu“.

Armáda podle něj nařizovala evakuaci měst, přičemž se domnívala, že tento krok byl učiněn z operačních důvodů. Naznačil, že někteří izraelští političtí představitelé mají ve skutečnosti v úmyslu vyklidit oblast pro osady.

„Odměna pro Mezinárodní trestní soud“

74letý Moše Ja'alon působil jako náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil (IDF) během druhé intifády a jako Netanjahuův ministr obrany za války v Gaze v roce 2014. V roce 2016 z Netanjahuovy strany Likud odešel a stal se jeho kritikem.

Premiérovi spojenci obvinění okamžitě odmítli a odsoudili. Podle nich podobné výroky mohou zemi poškodit a naopak pomoci nepřátelům.

„Ja'alon se již dávno ztratil,“ uvedl v prohlášení Likud. „Jeho hanlivá slova jsou odměnou pro Mezinárodní trestní soud a tábor kritiků Izraele, který se brání vražedné teroristické skupině v reakci na masové vraždění.“

Armáda odmítla Ja'alonova nařčení komentovat. Ta přitom přišla necelé dva týdny poté, co ICC vydal zatykač na Netanjahua a dnes už bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to právě kvůli podezření ze páchání zločinů proti lidskosti a válečným zločinům v Pásmu Gazy.

Mezinárodní zatykač na Netanjahua

Přečtěte si o tom, jak vydal Mezinárodní trestní soud zatykač na izraelského premiéra, a co to může znamenat:

Vyjádřit se neopomněl ani Joav Galant.

„Viděl jsem zblízka bojovníky a velitele IDF, když jsem vedl obtížnou válku proti Hamásu, Hizballáhu a Íránu – IDF jednaly podle nejvyšších standardů, které lze ve složité a obtížné válce, která je proti nám vedena, uplatnit. Pokyny a příkazy byly vždy vydávány v souladu se zákonem a duchem IDF. Navrhuji Ja'alonovi stáhnout prohlášení a omluvit se vojákům IDF.“ napsal na síti X.

Podle izraelského ministra pro komunikaci Šlomo Karhiho překročil Ja'alon všechny červené linie. Poslankyně Likudu Tally Gotlivová pak napsala, že je exministr „horší než naši největší nepřátelé“.

Palestinský publicista Akram Atalláh řekl, že Ja'alonovy poznámky považuje za „nesmírně důležité“, posilují podle něj palestinský narativ o tom, co se děje v Gaze. „A nepochází od arabského představitele nebo sympatizujícího člena mezinárodního společenství. Přichází od někoho, kdo byl generálem na vrcholu izraelského systému.“ prohlásil.

Doporučované