Článek
Tři týdny poté, co byl ve svém domě zatčen a násilím odvlečen, čelí hrozbě trestu smrti. Mladý kurdský rapper Saman Yasin byl v Íránu obviněn z „vedení války proti Bohu“. Na svých sociálních sítích totiž vyjádřil podporu protirežimním demonstrantům.
V nejbližších dnech o jeho osudu rozhodne íránský soud. Lidskoprávní organizace varují, že Yasin nebude jediný. Režim podle nich může – ve snaze protesty potlačit – rozpoutat krvavou lázeň.
Krvavý režim, krvavé soudy
Na 227 íránských zákonodárců tento týden naléhalo na justici, aby se „rozhodně vypořádala s pachateli zločinů“ a se všemi, kdo na domnělých zločinech „asistovali a jakkoliv provokovali k výtržnostem“. Aktivisté se obávají, že tento apel povede k vlně poprav a doživotních trestů.
Úřady následně oznámily, že plánují v příštích týdnech uspořádat veřejných soud s tisícovkou demonstrantů zadržovaných v Teheránu.
„Obvinění proti těmto lidem budou znamenat i trest smrti,“ varoval zvláštní zpravodaj OSN pro Írán Javaid Rehman. „Zdůraznil bych význam úlohy a odpovědnosti mezinárodního společenství při řešení porušování lidských práv v Íránu.“
Kontext
Ženy strhávající si čádory se v posledních týdnech staly symbolem protestů proti íránskému režimu. Vražda Kurdky Mahsá Amíníové vyvolala odpor i v další početné skupině íránského obyvatelstva, a to mezi mládeží. Ze snímků a videí z protestů se zdá, že jde čím dál více o rebelii teenagerů, píše analytik Ali Alfoneh z Institutu pro arabské státy Perského zálivu ve Washingtonu.
Lidskoprávní organizace Hengaw se sídlem v Norsku uvedla, že procesy s prominentními vězni by mohl íránský režim zneužít: Udělat z nich odstrašující příklad pro ostatní protestující.
Rapper Yasin je v Íránu známým a uznávaným umělcem. Zároveň vystupoval i jako výrazný kritik tamního režimu. Na svých sociálních sítích sdílel zprávy o podpoře demonstrantů a napsal několik protestních songů.
O Yasinově rodině od jeho odsouzení nikdo neslyšel. Obránci lidských práv se obávají, že se je úřady pokusily umlčet.
A že Yasinovu popravu Teherán použije ve snaze stabilizovat situaci v rozbouřené zemi.
Odrazíme se ode dna
Yasin není jediný výrazný umělec, který skončil za mřížemi. Příbuzní dvaatřicetiletého hudebníka a rappera Toomaje Salehiho tvrdí, že byl „krutě mučen“ kvůli protestní písni. Proti jeho zatčení lidé sepsali on-line petice a sdílejí hashtag #FreeToomaj.
„Jsem věštec / v kávové sedlině jsem viděl klec / lev lovil šakala,“ rapuje Salehi ve videu, ve kterém ukazuje, jak čte vzory zanechané v jeho šálku kávy a varuje, že hrubá síla nezvítězí. „Odrazíme se ode dna a zaměříme se na vrchol pyramidy.“
„Když jsme slyšeli o jeho zatčení, zdrtilo nás to. Ale – neporazilo,“ řekla Salehiho přítelkyně pro britský list The Guardian. „Teď se snažíme dělat, co je v našich silách, abychom pokračovali v tom, co zastával, a naléháme na vůdce mezinárodního společenství, aby pohnali vládu Islámské republiky k odpovědnosti za její zločiny proti lidskosti, aby propustili Toomaje a všechny Íránce, kteří jsou vězněni a na denním pořádku mučeni. A to jen kvůli tomu, že chtějí svobodu.“
A dále: „Víme, že nás chtějí ještě více traumatizovat a zasít v nás strach. Brutální režim zatýká kritiky a nevinné civilisty a porušuje vlastní zákony,“ dodala.
Rozhovor
Ženy se v ulicích Íránu odvažují dělat „nelegální věci“ – dokonce i zpívat a tančit. „Vidět ženu pálit hidžáb je symbol toho, že si bere zpět moc nad svým tělem. A o tom to celé je,“ říká pro SZ íránská právnička, která si pro účely článku říká Mira Raha.
Salehi byl obviněn „z propagandistické činnosti proti vládě, spolupráce s nepřátelskými vládami a vytváření ilegálních skupin s úmyslem vytvořit v zemi nejistotu,“ citovala oficiální íránská tisková agentura IRNA soudního úředníka z provincie Isfahán.
Saliho rodina neví, kde jejich příbuzný je. Nevědí ani, jestli je vůbec naživu.
Mladý rapper je jedním ze stovek mladých aktivistů, umělců a sportovců zatčených kvůli podpoře protirežimních demonstrací, nebo kvůli odporu k násilí, jež Teherán při potlačování nepokojů používá. Podle nejnovějších údajů zveřejněných lidskoprávní organizací Iran Human Rights při nich zemřelo už nejméně 305 lidí, včetně 41 dětí. Čísla navíc nejspíš porostou.
Podle odhadů OSN íránský režim od vypuknutí protestů zadržel už na 14 tisíc lidí.