Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Je suis Marine!“ napsal na sociální síti X maďarský premiér Viktor Orbán. Parafrází hesla, které se zároveň často používá k vyjádření solidarity s oběťmi po teroristických útocích a dalších událostech, reagoval na pondělní odsouzení francouzské nacionalistické političky Marine Le Penové. V překladu to znamená: „Já jsem Marine.“
Le Penovou v pondělí francouzský soud potrestal čtyřletým trestem, z toho dvěma nepodmíněně, za zpronevěru prostředků Evropského parlamentu. Politička se proti verdiktu může odvolat.
Součástí trestu je ale i pětiletý zákaz ucházet se o veřejné funkce, který začíná platit okamžitě. Lídryni Národního sdružení (RN) to komplikuje možnost ucházet se v roce 2027 o prezidentskou funkci.
Na kauzu s francouzskou političkou reagovali pro ČTK i šéf hnutí ANO Andrej Babiš nebo předseda politické strany Motoristé sobě Petr Macinka.
„Nekomentuji rozhodnutí soudů, natož těch francouzských, ale myslím si, že o úspěchu či neúspěchu jakéhokoliv politika by měli rozhodovat lidé ve volbách. Marine Le Penové ta možnost ale byla upřena,“ uvedl Babiš.
„V naší části Evropy máme smutnou historickou zkušenost s tím, jak mocenské elity zneužívaly prokurátory a soudy k umlčení svých odpůrců. Mysleli jsme si, že tyto časy jsou dávno za námi - a přesto dnes vidíme, že se k podobným praktikám neváhá uchýlit ani francouzská nomenklatura. Dnešní rozsudek je nejen absurdní a nespravedlivý vůči Vám, ale má sloužit i jako varování pro všechny, kteří chtějí hájit suverenitu a práva občanů proti diktátu elit,“ řekl Macinka.
Podpořili ji i další evropští političtí spojenci. Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders se ke kauze vyjádřil na síti X.
„Jsem šokován nepřiměřeně přísným verdiktem proti Marine Le Penové. Podporuji ji a 100% věřím, že uspěje při odvolání a stane se prezidentkou Francie,“ napsal šéf Strany pro svobodu, která je součástí nizozemské vládní koalice.
Je suis Marine! @MLP_officiel
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) March 31, 2025
Další představitelé mluví o verdiktu jako o cestě umlčení političky. Tom Van Grieken, lídr belgické krajně pravicové strany Vlaams Belang, napsal: „Když nacionalističtí politici získají popularitu, systém začne hledat nedemokratické způsoby k jejich umlčení. To, co se stalo dnes ve Francii, je útok na demokracii. (Marie Le Penová) může počítat s naší podporou i nadále!“
„Nepodaří se jim umlčet hlas francouzského lidu,“ reagoval Santiago Abascal, předseda španělské nacionalistické strany Vox.
Na síti X podpořil Le Penovou i italský vicepremiér Matteo Salvini. „Lidé, co se bojí rozhodnutí voličů, jsou často uklidněni rozhodnutím soudů. V Paříži si zvolili Marine Le Penovou a chtěli by ji vyloučit z politického života – ošklivý film, který můžeme vidět i v dalších zemích, jako je Rumunsko. Nenecháme se zastrašit a nezastavíme: Plnou parou vpřed, přátelé!“
Rumunský kandidát na prezidenta George Simion napsal: „Cíleně útočit a ničit politické oponenty je jako z příručky totalitních režimů. To se dnes stalo ve Francii.“
Za Le Penovou se postavil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Prohlásil že „více evropských hlavních měst začíná pošlapávat demokratické normy.“ Le Penová v minulosti udržovala úzké vztahy s ruským vedením, její strana například financovala kampaň z peněz, které získala díky půjčce od ruské banky.