Článek
Naděje Gruzie na vstup do Evropské unie prozatím pohasly. Stalo se tak jen několik měsíců poté, co byl této jihokavkazské zemi udělen status kandidátské země, informuje web Politico.
Zástupci zemí Evropské unie vnímají jako hlavní problém takzvaný zákon o zahraničním vlivu, který gruzínský parlament koncem května navzdory masovým protestům schválil. Zákon označuje „nevládní organizace a média podporovaná Západem za zahraniční agenty“. Kritici a právní experti tvrdí, že legislativa odráží pravidla, která Rusko používá k potlačování disentu a občanských skupin ve společnosti.
Podle vyslance EU v Gruzii Pawla Herczyńského rozhodnutí o zmrazení procesu členství Gruzie v EU taktéž znamená pozastavení finanční pomoci z fondů EU ve výši až 30 milionů eur. Odvětví jako zemědělství, vinařství a další klíčová průmyslová odvětví v zemi jsou přitom podle webu Politico na podpoře ze strany EU a amerických agentur značně závislá.
„Je smutné vidět vztahy mezi EU a Gruzií na tak nízkém bodě, když mohly být na historickém vrcholu,“ řekl Herczyński.
Na protest proti zákonu, který poslanci odhlasovali koncem května, vyšly do ulic desetitisíce Gruzínců. Pořádková policie tehdy použila k rozehnání davu slzný plyn a obušky, opoziční představitelé byli zadrženi a zbiti. EU i USA násilí odsoudily. Gruzínská vládnoucí strana Gruzínský sen tvrdí, že zákon bylo nutné zavést, aby se zabránilo zahraničnímu vměšování.
Washington dokonce uvalil sankce na přední politiky Gruzínského snu, kteří se podle něj „podílejí na podkopávání demokracie v Gruzii“ a její cesty do EU. Brusel již v květnu varoval, že tzv. zákon o zahraničních agentech je neslučitelný s členstvím v EU, poté co loni v prosinci udělil Gruzii status kandidátské země navzdory jejímu zaostávání v oblasti lidských práv a neschopností provést klíčové reformy.