Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nové sankce zemí Evropské unie proti Rusku obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Jak upozorňuje web Politico, jde o velkou změnu strategie Evropské unie poté, co dohodu několik týdnů zdržovaly Německo a Maďarsko.
Od úplné invaze Vladimira Putina na Ukrajinu v únoru 2022 Unie ponechala ruský plyn bez sankcí – i když uvalila přísné zákazy na vývoz ropy a uhlí. S narůstajícími důkazy, že snahy Západu omezit příjmy Moskvy z fosilních paliv nenaplnily očekávání, však sílil tlak na to, aby se sankce zaměřily i na plyn.
V praxi by nové sankce měly zakázat přístavům v EU přeprodávat ruský LNG po jeho dovozu a zablokovat financování plánovaných ruských arktických a baltských terminálů na zkapalněný plyn.
Maďarsko několik týdnů vyhrožovalo, že bude balíček zásadně vetovat. Podobně se staví proti většině ruských energetických sankcí. Obavy Německa pak souvisely s novými povinnostmi pro vývozce z EU.
Přestože ruský LNG tvořil v roce 2023 jen pět procent spotřeby plynu v Unii, přinesl Kremlu zisk ve výši přibližně osm miliard eur, poznamenal bruselský server Politico. Dohoda pravděpodobně zasáhne jen asi čtvrtinu této částky, protože nezakazuje přímý dovoz do EU.
Sankce však donutí Moskvu přehodnotit obchodní model LNG – zejména v případě dodávek, které posílá do Asie přes Evropu. Rusko bude nyní pravděpodobně muset tyto dodávky přesměrovat přes Arktické moře, což vyžaduje speciálně vybavené ledoborce, kterých je ovšem nedostatek.