Článek
Evropská unie dnes o dalších 32 jmen rozšířila seznam íránských činitelů, vůči nimž uplatňuje sankce za tvrdé potlačování protirežimních protestů. Ministři zahraničí unijních zemí se shodli na zařazení dvou ministrů či několika zákonodárců a soudců na seznam, který se od loňského zavedení rozrostl na více než dvě stovky jmen.
Britská vláda krátce nato oznámila rozšíření vlastního seznamu o osm jmen včetně tří soudců.
Evropský blok přijal nové protiíránské sankce v reakci na pokračující tvrdé zásahy proti protestům, v jejichž důsledku za poslední měsíce přišly o život stovky lidí a na 20 000 jich bezpečnostní složky v Íránu zatkly. Touto blízkovýchodní zemí od loňského podzimu zmítá jedna z největších vln nepokojů od islámské revoluce z roku 1979. Vyvolala ji smrt mladé ženy jménem Mahsa Amíníová, kterou předtím zadržela mravnostní policie - podle médií kvůli nedostatečně zakrytým vlasům.
Sankce se nově vztahují na íránské ministry kultury a školství. Čelí jim také několik soudců, prokurátorů, zákonodárců a činitelů bezpečnostních úřadů. Na všechny se vztahuje zákaz cest do unie a mají zmrazen majetek na jejím území. Na seznam přibyly i dva subjekty spojené s bezpečnostními složkami.
V souvislostech
Na dvoře tu probíhají popravy, v celách mučení i znásilňování během výslechů. Teheránská věznice Evin se během čtyř desetiletí stala symbolem brutality a zvůle íránského teokratického režimu.
Unie od podzimního zavedení sankcí proti íránskému režimu rozšířila jejich působnost už čtyřikrát, nyní je na seznamu 205 lidí a 33 subjektů. EU zároveň v říjnu zavedla sankce za íránské dodávky dronů Rusku, těch se ale dnešní rozšíření netýká.
Británie od zářijové smrti Mahsy Amíníové zavedla postihy proti více než 50 íránským občanům, které viní z podílu na porušování lidských práv. Současně s EU rozšířila svůj sankční seznam už minulý měsíc. Dnes na něj přidala tři soudce, „kteří uložili demonstrantům tresty smrti“, a pět členů íránských revolučních gard.
Představitelé této vojenské složky jsou terčem také unijních postihů a EU podle nedávného článku v britském listě Financial Times (FT) zvažovala, že gardy zařadí na seznam teroristických organizací kvůli dodávkám dronů Rusku. Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková ovšem po dnešním jednání v Bruselu uvedla, že unie zatím nenalezla způsob, jak takový krok právně podložit.
„V tuto chvíli nemáme v EU právní základ k tomu, abychom revoluční gardy mohli označit za teroristickou organizaci,“ citovala ji agentura Reuters.