Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Noel Barrot nenechal bez odezvy úterní vystoupení Donalda Trumpa, který nevyloučil použití nátlaku k získání Grónska a Panamského průplavu.
„Ne, nemohu vás ujistit ani o jednom z těchto dvou, ale mohu říci toto: Potřebujeme je pro ekonomickou bezpečnost,“ reagoval zvolený americký prezident novinářům ve svém floridském sídle Mar-a-Lago na přímou otázku, zda může vyloučit použití „vojenského nebo ekonomického nátlaku“.
„Evropská unie v žádném případě nedovolí, aby jiné státy světa, ať už jsou jakékoli, útočily na její suverénní hranice,“ citoval server Deutsche Welle z ministrova rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Inter.
Šéf francouzské diplomacie dodal, že sice nevěří, že by USA Grónsko napadly, ale „vstoupili jsme do éry, kdy se vrací právo silnějšího“.
Obdobně se ve středu odpoledne vyjádřil i spolkový kancléř Olaf Scholz. Podle agentur se nechal slyšet, že princip neporušitelnosti hranic platí pro všechny země, ať jsou na východě či na západě.
Panamský ministr zahraničí Javier Martínez-Acha pak Trumpovi vzkázal, že suverenita Panamského průplavu je nesporná a nebude se o ní vyjednávat.
„Udělejme Grónsko opět velkým“
Donald Trump debatu kolem Grónska víří už několik posledních týdnů. V prosinci na své sociální síti Truth Social napsal, že pro národní bezpečnost a svobodu na celém světě je vlastnictví a kontrola ostrova Spojenými státy „naprostou nutností“.
Tím to ale neskončilo. Toto pondělí vzkázal, že ostrov a jeho obyvatelé „budou mít obrovský prospěch, pokud a až se stane součástí našeho národa“. „Udělejme Grónsko opět velkým,“ napsal.
Na ostrov, který je dánským autonomním územím, se v úterý vypravil jeho syn Donald, byť jako „obyčejný turista“.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme reakci německého kancléře.