Článek
Členské státy EU připravují další sankce proti členům palestinské teroristické organizace Hamás, tentokrát je ale chtějí spojit se sankcemi proti radikálním židovským osadníkům. Zatím se sedmadvacítka nedokázala shodnout, přitom pro schválení je potřeba jednomyslnost.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell přišel s návrhem na uvalení sankcí proti židovským extremistickým osadníkům již loni v prosinci. V lednu zavedla Evropská unie nové sankce proti hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy.
Následně se měly členské státy zabývat sankcemi proti radikálním židovským osadníkům, Česku se ale nelíbí spojování těchto opatření do jednoho „balíku“. Zavedení sankcí prosazují zejména Belgie či Irsko, nedávno na svou stranu získaly i velkého spojence Izraele – Německo. „Česko věcně neblokuje uvalení sankcí na izraelské osadníky podněcující k násilí. Česko ale odmítá, aby se tyto sankce spojovaly s těmi, které směřují proti teroristům z Hamásu,“ uvedl ve středu v prohlášení pro české novináře ministr zahraničí Jan Lipavský. „Akt terorismu není na stejné úrovni jako činy osadníků, tyto věci nelze spojovat,“ dodal.
Proti sankcím se staví i Maďarsko. Jak uvedl ve středu ministr zahraničí Péter Szijjártó, v současné době „rozhodně není vhodný čas“ na to, aby Evropská unie vyhlašovala sankce proti izraelským osadníkům. Takový krok podle něj jen vytvoří mnohem větší napětí a prodlouží protiteroristické operace v oblasti.
Podívejte se
Izraelská armáda provedla v Gaze řadu řízených demolic budov. Mezi cíle kromě tunelů patří i jednotlivé civilní budovy. Desítky domů byly zničeny během několika vteřin, jediným stiskem detonátoru.
Sankce na čtyři izraelské osadníky, které viní z páchání násilí na Palestincích na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, uvalily minulý týden Spojené státy. Sankce znemožňují dotyčným využívat americký finanční systém a americkým občanům brání v uzavírání jakýchkoliv transakcí s nimi. O podobných opatřeních nyní uvažuje i Kanada.
Británie, Evropská unie a více než desítka dalších zemí včetně Austrálie a Kanady již dříve Izrael vyzvaly, aby přijal bezprostřední a konkrétní kroky, které by zamezily páchání násilí na Západním břehu Jordánu. K násilnostem na Západním břehu docházelo už před 7. říjnem, po teroristických útocích Hamásu na Izrael ale násilných činů ze strany osadníků prudce přibylo.